در حکومت ایران، سارقان نجومی، که خود مقامات حکومت هستند مصونیت دارند ولی آفتابه دزد، قطع ید می شود

قانون قطع انگشتان تنها در کشورهای ایران، عربستان سعودی، سودان، و سومالی اجرا می‌شود

سازمان عفو بین‌الملل  در اعتراض به قطع دست یک سارق در ایران  نوشت : اجرای این گونه مجازات ها مصداق شکنجه و ضد انسانی است و باید متوقف شود. در گزارش پیشین آمده بود که دادگستری استان مازندران با صدور حکمی موجب قطع دست یک سارق گردید. مقامات حکومتی ادعا می کنند که این فرد یک دزد حرفه ای بود و به ارتکاب ۲۸ فقره دزدی اعتراف کرده و اکنون باید قطع ید شود.

سازمان عفو بین الملل در بیانیه اعتراضی خود افزود :  ناتوان کردن عمدی انسان‌ها و قطع و بریدن اندام آنها عدالت نیست . چنین مجازاتی در واقع شکنجه‌ای منزجرکننده است.و شرم‌آور است که اجرای چنین مجازاتی در حضور مقام‌ها انجام می‌گیرد.

بنابر ماده ۲۰۱ قانون مجازات اسلامی، مجازات سرقت در نخستین بار “قطع چهار انگشت دست راست”، در دومین بار “قطع پای چپ”، در سومین بار “حبس ابد” و در چهارمین مرتبه “اعدام سارق” است.

ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، پیشتر گفته بود : دست کسانی را که به بیت‌المال دست‌درازی کرده‌اند نه از مچ بلکه از بازو قطع می‌کنیم.

بسیاری از کاربران در فضای اجتماعی در اعتراض به این اقدام غیر انسانی نوشته اند چرا دست یک شهروند که در اثر فقر دست به دزدی زده قطع می‌شود اما دستِ دامادِ وزیرصنعت  که اختلاس کرده قطع نمی‌شود؟ دست دختر وزیر دیگر دست پسر آن یکی وزیر دست معاون قوه قضائیه دست رئیس قوه قضائیه با ۶۳ حساب شخصی از مال مردم .چرا ؟ چرا قطع نمی شود ؟

قانون قطع انگشتان تنها در کشورهای ایران، عربستان سعودی، سودان، و سومالی اجرا می‌شود.

یک دیدگاه

  1. طبق قانون مجازات اسلامی شماره ۲۰۱ فوق الذکر پس چرا دستان نامبارک سید علی خامنه ای – خانواده بزرگ و تمام نشدنی آملی لاریجانی ها – محموداحمدی نژاد- باقر قالیباف- شمخانی- بابک زنجانی- آخوند طائب – محمد علی جعفری سردارپیشین کل سپاه – قاسم سلیمانی و سایر شرکائ آشکار و پنهان آنها تابحال قطع نشده و این قانون برای این شاه دزدان اصلی ایران اجرا نشده است؟؟ راستی چرا؟

Comments are closed.