در دومین روز اعتراضات در اهواز به قتل شاعر معترض(حسن حیدری) مردم پرچم رژیم را پایین کشیدند

در دومین روز اعتراضات مردمی در شهر اهواز امروز دوشنبه مردم معترض اقدام به پایین کشیدن پرچم جمهوری اسلامی کردند.

این اعتراضات از شامگاه یکشنبه و پس از آن آغاز شد که خبر درگذشت شهروند اهوازی حسن حیدری در بیمارستان شفا شهر اهواز منتشر شد.

حسن حیدری که متولد سال ۱۳۷۳ می باشد چندی است که به سبب سرودن شعرهای سیاسی و ضد حکومتی در میان مردم اهواز محبوبیت یافته بود شعرهای خود را در صفحه اینستاگرامش منتشر می کرد که عمده این شعرها به زبان عربی بود.

مردم معترض بر این باور هستند که وی توسط رژیم به قتل رسیده است.

یکى از بستگان حسن حیدرى گفته است: در ابتداء حسن حس کرد که مسموم شده، نصف شب او را به بیمارستان منتقل کردیم و در همان لحظات اولیه پرستاران سعى کردند به او کمک کنند اما بامداد امروز دچار تشنج شد. او اضافه کرد: امروز صبح وضعیت او خیلى وخیم شد و به ما گفتند در اثر مسمومیت توسط سم سکته و جان خود را از دست داد.

وی می افزاید که حسن حیدری از سلامت کامل برخوردار بوده و سابقه هیچگونه بیماری یا مشکلات قلبی نداشته است.

نزدیکان وی معتقدند که علت مرگ در اثر سمی «زهر» بودە کە توسط عوامل اطلاعات سپاە به وی تزریق شده است.

حسن حیدری چندین بار به دلیل شعرهایی که در محافل مردمی سروده بود توسط اطلاعات اهواز بازداشت شده بود. آخرین بار در مرداد ماه سال ۱۳۹۷ بازداشت و سپس با قرار وثیقه آزاد شد.

خبرگزاری فارس هم در ارتباط با اعتراضات یکشنبه شب در اهواز به نقل از رضا نجفی‌مهر، مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری خوزستان وجود اعتراض و تظاهرات را رد کرد. او انتشار خبر تظاهرات را جوسازی و «سوء استفاده برخی رسانه‌ها» خواند و نوشت: «از آنجایی که وی یکی از شاعران معروف اهواز بود طرفداران وی برای عرض تسلیت در منطقه تجمع کردند».

مدیر امنیتی استانداری افزود: «طبق اخباری که به دست ما رسیده حسن حیدری بر اثر سکته فوت شده است و از آنجایی که یکی از شاعران معروف اهواز بود طرفداران وی برای عرض تسلیت در منطقه تجمع کردند. دوستان وی برای شرکت در مراسم فوت وی حاضر شده بودند ولی برخی از رسانه‌های خارج نشین از روی ناآگاهی از آیین‌های عرب‌های خوزستان این موضوع را امنیتی جلوه دادند.»

در پی مرگ مشکوک حسن حیدری مردم در شادگان تجمع اعتراضی برگزار کردند و خیابان اصلی شهر را بستند. همچنین در کوت عبدالله نیز مردم دست به تظاهرات اعتراضی زدند.

بر خلاف ذهنیتی  که رژیم در طول سالهای گذشته درباره ایرانیان عرب زبان  ایجاد کرده است هیچ گونه شعار تجزی طلبانه ای سر داده نشده و مردم در شعارهای خود خواستار سرنگونی رژیم و خطاب آنها رژیم می باشد.

فیلم‌های متعدد منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی است که گروهی از مردم اهواز شامگاه یکشنبه ۱۹ آبان در نقاطی از این شهر تجمع کرده و دست به اعتراض زده‌اند.

بر اساس برخی از این فیلم‌ها، تعدادی از معترضان جاده کوت عبدالله اهواز را بسته‌اند. همچنین گروهی از مردم اقدام به روشن کردن آتش کرده‌اند.

تجمع یکشنبه شب، پس از اعلام مرگ حسن حیدری، شاعر عرب معترض، در بیمارستان شفا اهواز صورت گرفته است. معترضان، مرگ آقای حیدری را «مشکوک» خوانده‌اند.

این اولین بار است که پرچم رژیم در یکی از شهرهای ایران پایین کشیده می شود در اعتراض های پیشین تصاویر خامنه ای و خمینی به زیر کشیده می شد اما این نخستین بار است که پرچم جمهوری اسلامی توسط مردم به زیر کشیده میشود.

 

3 دیدگاه‌

  1. این مرحوم مغفورخلدآشیان جنّت مکان ! اگرایرانی بودچرالباس عربی می پوشیدوعربی شعرمیگفت ! ؟
    به نقل ازشاهدان عینی، تظاهرکننده گان اهالی عرب زبان اهوازبودند .

  2. سلام // حدود هشت میلیون عرب در استان ثروتمند خوزستان زندگی می کنند و نفت ایران از انجا استخراج می شود و در فقر ومحرومیت زندگی می کنند ودر همه تقسیمات به انها ظلم می شود وپول نفت آنها به حوثی ها عراقی هاوحزب الله وسوریه وصرف توسعه جنگ افزارها وسرقت مسئولین می شود .چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است

  3. همان طور که اقای اردوغان در لفافه تهدید کرده بود تظاهرات عراق به ایران هم کشیده شد. این اردوغان اگر با ایران سر لج بیوفتد از صد تا اسرائیل و امریکا بهتر عمل می کند. دشمنی اسرائیل و ایران به خاله بازی بیشتر شبیه شده. ان هم ریشه در رویای بازگشت دوران پهلوی است و دلبستگی به قومیت پارس. به خدا سوگند که پی به اشتباهتان می برید فقط امیدوارد که خیلی برای شما دیر نشود.

Comments are closed.