در دو انفجار در فرودگاه کابل و هتلی در نزدیکی آن ۱۲۰ نفر کشته یا زخمی شدند و ضربه تازه ای بر حیثیت آمریکا وارد آمد

وقوع دو انفجار پیاپی در فرودگاه کابل که شامگاه امروز به وقت محلی روی داد، وخامت اوضاع در افغانستان را، از نظر حضور نیروهای آمریکایی و شهروندان کشورهای اروپایی به اوج تازه ای می رساند و این پرسش را برای پرزیدنت بایدن مطرح میسازد که آیا سربازان را به افغانستان باز می گرداند و جنگ علیه طالبان و گروه های تروریستی دیگر در آن کشور از سر گرفته می شود، و یا به عکس، این جنایات، ارتش آمریکا را ناچار می سازد که هرچه زودتر باقیمانده نیروی خود را از افغانستان بیرون برد و مردم آن کشور را به حال خود بگذارد.

یک انفجار که جنبه انتحاری داشت، در نزدیکی یکی از ورودی های فرودگاه، و در نقطه ای روی داد که هزاران افغانی در آن جا ازدحام کرده و می کوشیدند به نحوی به فرودگاه وارد شوند تا شاید بتوانند از کشور خود بگریزند. در گزارش‌های نخستین آمده بود که در این انفجار چهار تن کشته شدند که در گزارش‌های بعدی این شمار به ۱۲ تن افزایش یافت.

انفجار دوم بسیار شدیدتر بود و این بار اتومبیلی که مقادیر زیادی مواد انفجاری در آن جاسازی شده بود، در خارج از یک هتل منفجر شد.

در گزارش های نخستین گفته شده که دست کم ۱۲۰ نفر کشته یا زخمی شده اند. ولی بی تردید، شمار آسیب دیدگان از آماری که تا کنون منتشر شده بالاتر خواهد رفت.

سه تن از کشته شدگان سربازان آمریکایی هستند و این امر برای مردم آمریکا بسیار دردناک است. البته در  ظرف بیست سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان، با چند هزار کشته همراه بود. ولی در این روزهایی که آمریکا به حضور نظامی خود در افغانستان پایان میدهد، چنین رویدادی بسیار دردناک است.

مقامات آمریکایی در روزهای اخیر هشدار داده بودند که ممکن است عملیات دهشتناک تروریستی انجام گیرد و از این رو باید ماموریت بیرون بردن آمریکاییان و افغان های مربوط به آنان هرچه زودتر انجام گیرد. ولی کسی نمی توانست پیش بینی کند که در فاصله چند دقیقه دو انفجار پرتلفات رخ دهد.

ارزیابی مقامات آمریکایی آن است که این انفجارها توسط داعش و یا القاعده روی داده است. کمتر از دو هفته دیگر، مصادف با بیست و یکمین سالروز عملیات تروریستی یازده سپتامبر خواهد بود که القاعده برج های دوقلوی نیویورک را ویران کرد و به تعرض های دیگری نیز دست زد.

به دنبال این جنایت تروریستی بود که ارتش آمریکا بیست سال پیش وارد افغانستان شد تا القاعده را نابود کند، ولی با دشمن دیگری نیز به نام طالبان روبرو گردید.

پیش از وقوع انفجارها، خانم آنگلا مرکل صدراعظم آلمان به دولت اورشلیم اطلاع داده بود که به علت وخامت اوضاع در افغانستان و لزوم هرچه زودتر خارج کردن شهروندان آمریکایی از آن جا، دیدار خود از اسرائیل را که قرار بود یکشنبه پیش رو آغاز شود، به تعویق می اندازد.

هنگام توین این خبر، پرزیدنت بایدن همچنان در اتاق فرماندهی به سر می برد و به رایزنی به مقامات ارشد نظامی ادامه می دهد تا تصمیم بگیرد که چه واکنشی نشان دهد که حیثیت ایالات متحده در برابر گروه های تروریستی، این چنین لکه دار نشود.