در راه پیکار علیه ویروس، حکومت خودگردان فلسطینی، همکاری تنگاتنگی با اسرائیل برقرار ساخته است

امروز اعلام شد که حکومت خودگردان فلسطینی نیز با اسرائیل برای مبارزه با کورونا همکاری می کند. تاکنون دست کم چهل مورد از ابتلا به کورونا در میان فلسطینیان کرانه باختری شناسایی شده است و حکومت خودگردان یک ستاد فرماندهی با شراکت اسرائیل برپا ساخته که هدف از آن مبارزه با ویروس می باشد. سخنگوی فلسطینی گفت که این همکاری در سطح وسیع دنبال خواهد شد.

به هشتاد هزار کارگر فلسطینی که در اسرائیل به کار مشغول هستند، دستور داده شده از بازگشت شبانه به خانه های خویش خودداری کنند و در اسرائیل بمانند تا موجب شیوع ویروس نگردند.

این کارگران هر روز در پایان ساعات کار، به خانه های خود در کرانه باختری باز می گشتند. ولی اکنون امکاناتی در اختیار آنان قرار داده می شود که شب را نیز در اسرائیل بگذرانند. هنوز معلوم نیست که اگر برخی از آنان به ویروس مبتلا گردند، در چه مسیری باید به درمان آن ها پرداخت. در اسرائیل همه مردم دارای بیمه بهداشتی و درمانی می باشند که کارگران ساکن کرانه باختری فاقد آن هستند.

پلیس اسرائیل به این کارگران هشدار داده که اگر دستور را نقض کنند و شب به خانه های خود بازگردند، فردای آن روز اجازه ورود به اسرائیل به آناند داده نخواهد شد و اجازه کار آن ها در این کشور باطل خواهد گردید.

مقامات امنیتی در اسرائیل گفتند که به علت کورونا، فعالیت های تروریستی علیه اسرائیل، به ویژه از نوار غزه فروکش کرده است. سازمان های ترور در غزه در یک سال و نیم گذشته هر هفته روزهای آدینه تظاهرات گسترده ای را در طول خط مرزی با اسرائیل ترتیب می دادند و همچنین می کوشیدند با پاره کردن جدار مرزی وارد خاک اسرائیل شوند.

از سوی دیگر، همزمان با انتشار گزارشی دایر بر این که پژوهشگران چین آزمایش بالینی واکسن ضد کورونا را آغاز کرده اند، یک دانشمند اسرائیلی دارنده جایزه نوبل ارزیابی می کند که روند گسترش این ویروس در جهان، به زودی روند نزولی خود را آغاز خواهد کرد. پروفسور میخائیل لویت در توضیح این ارزیابی خود می گوید که هر اندازه شمار مبتلایان در چین پایین تر آید، در کشورهای دیگر جهان نیز تاثیر گذار خواهد بود و پایان عمر این ویروس تهاجمی را مژده خواهد داد. این ارزیابی خوشبینانه در شرایطی اعلام می شود که اسرائیل و کشورهای اروپایی و ایالات متحده، خود را برای رویارویی با اوج گسترش ویروس آماده ساخته اند.

پروفسور لویت که یک کارشناس بیولوژی می باشد و هفت سال پیش همراه با دو کارشناس دیگر به دریافت جایزه نوبل نائل شد، نسبت به ارزیابی خود بسیار خوش بین است. ولی تاکید می شود که او کارشناس امور بیماری های همه گیر نیست، بلکه تخصص او در رشته بیولوژی می باشد.

تالار پاریمان اسرائیل (کنیست) تقریبا خالی مانده و فعالیت پاریمانی دچار اخلال جدی شده است