در رقابت با کشفیات سپاه پاسداران، ارتش ادعا کرد که با مچ بند الکترونیکی کورونا را شناسایی می کند

وزارت دفاع در ایران نیز برای آن که از سپاه پاسداران در زمینه کشفیات علمی برای مبارزه با کورونا عقب نماند، ادعا کرد دستگاهی ساخته که با استفاده از مچ بند و مودم، خصوصیات بدن افراد را محاسبه می کند و از روز آن تشخیص می دهد که آیا فرد به کورونا مبتلا شده و یا سالم است. آشنایان امور پزشکی می گویند که این ادعا نیز از نظر علمی بی اعتبار است و به همان دستگاهی شباهت دارد که سپاه پاسداران ادعا کرده بود که قادر است کورونا را شناسایی کرده و در ظرف پنج ثانیه آن را نابود کند.

استفاده از مچ بند الکترونی به هدف اندازه گیری فشار خون و دمای بدن و میزان اکسیژن در خون، اکنون سالیان دراز است که در کشورهای غربی و دیگر نقاط جهان متداول است، ولی در حد نیست که بتوان وجود کورونا در بدن را شناسایی کند.

در این زمینه، رییس اداره بهداشت، امداد و درمان وزارت دفاع از از طراحی سامانه ژئوماتیک ضد کرونا برای شناسایی این ویروس در افراد مبتلا با استفاده از ابزارهایی مثل مچ‌بند و مودم سلامت هوشمند با قابلیت اندازه‌گیری دمای بدن، ضربان قلب و اکسیژن خون خبر داد.

رضا اله‌ورن افزود: وزارت دفاع از دو ماه قبل اقدام به تولید کیت‌های تشخیصی مولکولی PCR کرد و پس از دریافت تأییدیه‌های لازم از مبادی ذی‌ربط و انستیتو پاستور ایران این کیت‌ها را به تولید انبوه رساند.

اله ورن گفت:  تاکنون ۶ هزار نمونه با این کیت‌ها در مراکز درمانی نیروهای مسلح انجام شده است، که  از این تعداد نمونه‌گیری،  ۵۰۰ نفر مبتلا به ویروس کرونا شناسایی و تحت درمان قرار گرفته‌اند.

وی افزود: وزارت دفاع از توان تولید روزانه ۳۰ تا ۵۰ هزار عدد کیت تشخیصی کرونا در مجموعه خود برخوردار است.

ولی نیروهای مسلح ایران، تنها به کشفیات پزشکی بسنده نمی کنند و در خبر دیگر آمده است که حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش حکومت ایران گفت: بروزترین تجهیزات نظامی دنیا روی شناورهای سطحی و زیرسطحی ایران نصب است

ولی کارشناسان نظامی بین المللی می گویند که نیروی دریایی سپاه از ضعیف ترین قدرت ها برخوردار است و قدرت خود را بر اساس قایق های تندرو استراتژی جنگی خود پایه گذاری کرده که هلی کوپترها و پهپاد های دشمن می توانند آنها را به راحتی  درو کنند.

کارشناسان می گویند که زیر دریایی هایی که در اختیار نیروی دریایی ارتش و سپاه قرار دارد ساخت روسیه و از نوع کلاس است که به تجهیزات مدرن مجهز نیست و قدرت مانور ان بسیار محدود است.