در روزهای پایانی عید پسح (جشن آزادی و بهار یهودیان) دوباره منع آمد و شد بین شهرها به اجرا گذاشته می شود

در ادامه تلاش های مقامات مسئول در اسرائیل، برای مهار کردن شیوع کورونا، دولت مقررات تازه ای را به هدف محدود سازی رفت و آمد مردم وضع کرد که از شامگاه روز آینده آغاز می شود و یک روز و شاید هم دو روز ادامه خواهد یافت. هدف آن است که در روزهای پایانی عید پسح، مردم از خانه های خود بیرون نیایند و به دید و بازدید عید و یا گردش در طبیعت نپردازند.

به این هدف، از شامگاه فردا در همه جاده ای کشور راه بندان ایجاد خواهد شد و اهالی یک شهر یا شهرک حق ندارند به شهرهای دیگر سفر کنند.

یهودیان ایرانی و کشورهای مراکش و تونس، رسم دارند که فردای روز پایان عید، دسته جمعی به صحرا بروند و روزی را در دامان طبیعت بگذرانند که در واقع همان سیزده بدر ایرانیان است. دولت قصد داشت در این روز نیز ممنوعیت رفت و آمد برقرار سازد ولی احتمال می رود که زیر فشار جامعه یهودیان شرقی تبار، چنین مقرراتی برقرار نشود.

همچنین از شامگاه فردا (سه شنبه) خوردن نان عادی به جای نان فطیر آزاد خواهد شد و برای آن که مردم به نانوایی ها هجوم نیاورند، نانوایی ها تنها از ساعت دو بامداد روز بعد اجازه پخت خواهند داشت تا مردم به تدریج در ساعات بامداد بتوانند به خرید نان بپردازند.

یک مشکل اساسی که با انتقادهای شدید مردم روبرو شده این واقعیت تاسف بار است که حدود سه سوم از جان باختگان اسرائیلی، افراد سالخورده ای هستند که در خانه سالمندان در چند نقطه کشور زندگی می کنند و خانواده های آن ها وزارت بهداشت اسرائیل و مقامات دولتی را متهم می سازند که به موقع به کمک این سالخوردگان نیامده اند.