در رژیم اسلامی ایران که یک میلیون نفر سنی در تهران زندگی می کنند، حق برپایی مسجد را ندارند

پایتخت حکومت اسلامی ایران که مرکز اجرای بسیاری از همایش های بین المللی و مذهبی است با دارابودن بیش از یک میلیون شهروند سنی از داشتن حتی یک مسجد مستقل برای شهروندان اهل تسنن در تهران محروم است . ماموران امنیتی رژیم در ایران حتی اجازه برگزاری نمازهای جماعت اهل سنت، از جمله نماز عید فطر، را نداده و در برخی موارد با آنها برخورد کرده است

علیم یارمحمدی،  نماینده مجلس در ایران گفته است : بیش از یک میلیون شهروند ایرانی اهل سنت در پایتخت ایران، وجود دارد اما آنان حتی یک مسجد برای نیایش گروهی ندارند.

علیم یارمحمدی، افزود: مسلمانان اهل سنت هم اکنون در هفت خانه در تهران، نمازهای جماعت خود را برگزار می‌کنند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، اهل سنت را از حقوق برابر در ایران برخوردار دانسته، اما در زمینه‌هایی چون کسب سمت‌های ارشد مدیریتی و همچنین انجام فرایض دینی بر آنها تبعیض اعمال می‌شود. در سال‌های اخیر حتی برگزاری نماز جماعت در خانه هایی که این نماینده مجلس به آن اشاره کرد، با برخورد ماموران امنیتی روبرو شده است.

پرزیدنت  ترامپ قرار است امروز(دوشنبه) در نیویورک در یک مراسم ویژه درباره آزادی مذهبی در جهان سخنرانی کند.

“سام براون بک” سفیر آمریکا در امور آزادی مذهبی  گفته بود : رژیم ایران در آزار و اذیت اقلیت‌های مذهبی فجیع‌ترین کارنامه را دارد.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها اعلام کرده است که به نقض حقوق اقلیت های مذهبی – از جمله مسلمانان اهل سنت، بهائیان، نوکیشان مسیحی، زردتشتیان و غیره – توسط رژیم جمهوری اسلامی نقض شده  اعتراض کرده و آن را محکوم دانسته است .