در سالروز نابودی قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه و مسئولان رژیم، تهدیدها را به اوج تازه ای رساندند

در جریان برگزاری نخستین سالروز مرگ قاسم سلیمانی، تهدیدهای سران حکومت علیه ایالات متحده به اوج تازه ای رسید. پاسدار حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، صبح امروز(شنبه) در نخستین سال مرگ قاسم سلیمانی فرمانده پیشین سپاه قدس که سال گذشته توسط پهپادهای ایالات متحده کشته شد گفته است: هر عملی از سوی دشمن علیه ما سر بزند، آن را با ضربه‌ای متقابل، قاطع و مستحکم پاسخ می‌دهیم.

او پیشتر نیز گفته بود:  آماده گرفتن انتقام خون سلیمانی و آزادی  همیشه مسلمانان از سیطره و سلطه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دنیای غرب با محوریت و شرارت‌افزایی آمریکایی‌ها هستیم.

سلامی در ادامه مدعی شد:  قاسم فتح و ظفر را برای همه مسلمانان آورد و دشمنان را در تغییر نقشه سیاسی جهان اسلام ناکام گذاشت و شکست‌های آشکاری را به جبهه دشمنان امت اسلامی از جمله آمریکا و اسرائیل ، به ویژه در صحنه مقابله با تروریسم تکفیری و داعش تحمیل کرد.

روز گذشته نیز پاسدار اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، بار دیگر مقام‌های آمریکا را در رابطه با کشته شدن قاسم سلیمانی تهدید کرد و گفت که ممکن است «از درون خانه شما» پاسخ این اقدام را بدهند.

همچنین حسین دهقان مشاور صنایع دفاع علی خامنه ای نیز در این باره ادعا کرد:  مردم در کشور ما و سایر کشورهایی که مقاومت در آن‌ها مطرح است پس از کشته شدن قاسم سلیمانی به میدان آمدند و با حضور پرشور و میلیونی خود این اقدام را محکوم کردند و انتقامی سخت در انتظار عاملان را اعلام کردند.

در همین رابطه، سپاهی محمد علی دلشاد، رئیس اداره تحقیقات و امور صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح نیز گفته است:  جوشش خون حاج قاسم جریان مقاومت را تقویت کرده و هم‌چنان نیز خواهد کرد.جریان مقاومت انتقام خون سلیمانی را خواهد گرفت

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران هم در این زمینه گفت: «دشمن منتظر انتقامی سخت باشد. آنچه تاکنون دیده‌اند جلوه‌هایی بوده است اما منتظر انتقام اصلی باشند. زمان و مکان آن را جبهه مقاومت مشخص خواهد کرد و دشمن بداند زندگی از این پس برایش سخت خواهد بود.»

کشته‌شدن قاسم سلیمانی تنش ایران و آمریکا را بیشتر کرد. روزی نیست که مقامات ایرانی درباره “انتقام‌گیری” سخن نگویند.

در واکنش به افزایش این تهدیدها کشتی‌های جنگی و بمب‌افکن‌های آمریکا عازم خلیج فارس شدند. ژنرال کنت مک‌کنزی، فرمانده سنتکام (ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا) پیشتر هشدار داد، اگر ایران در صدد انتقام‌جویی برآید و دست به حمله بزند آمریکا آماده پاسخگویی به آن است.

همچنین در سالمرگ قاسم سلیمانی، روزنامه های تهران به پیروی از حکومت، از وی قهرمان سازی کردند.

اکثر روزنامه های داخل ایران، در مقاله های اساسی و گزارش های تحلیلی خود را امروز (شنبه)، مصادف با نخستین سال هلاکت قاسم سلیمانی، به پیروی از سیاست حکومت، همچنان به قهرمان سازی این فرد، ادامه دادند. ولی اکثر رسانه های خارجی، غیر وابسته به رژیم ایران، تاکید کردند که قاسم سلیمانی فردی جنایتکار بود که می بایست هلاک شود و به سزای اعمال تروریستی خویش برسد، تا دیگران درس عبرت گیرند و به این راه نروند.

ارزیابی اکثر رسانه های خارج از ایران بر آن است که نابودی قاسم سلیمانی، همراه با مشکلات مالی رژیم ایران، از تعداد خونریزی ها در منطقه کاسته است.

روزنامه های داخلی به تبلیغات گسترده ای درباره او دست زده اند و از او اسطوره سازی کرده و به قهرمان سازی ادامه دادند.

روزنامه ابتکار،در تیتر اول صفحه خود او را محبوب دل ها معرفی کرده و کشته شدن او را  معراج عشق نامیده است.

همچنین روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران ، در صفحه اول خود تیتر زده است:  وحشت از مطالبه انتقام

سرویس بین الملل جوان آنلاین در ادامه نوشته است: در نخستین سالمرگ سلیمانی، امریکایی‌ها از ترس انتقام احتمالی که مطالبه جهان اسلام شده است در آماده‌باش کامل به سر می‌برند و این مسئله بر افکار امریکایی‌ها نیز تأثیر گذاشته و قدرت تصمیم‌گیری واحد را از آن‌ها گرفته است.

روزنامه خراسان، وابسته به تندرویان حکومت  نیز جمله تهدید آمیز پاسدار اسماعیل قاآنی را تیتر زده است : عاملان کشتن سلیمانی در خانه نیز در امان نخواهند بود

خراسان در ادامه نوشته است: سالمرگ سلیمانی ترس و هراس گسترده ای را در واشنگتن و در میان نظامیان آمریکایی در عراق به راه انداخته است.

سایر روزنامه ها از جمله روزنامه کیهان، نیز نوشته است:  پاسدار قاآنی تهدید کرد: انتقام سخت قطعی است حتی از درون آمریکا

سایت های خبری خارج از ایران نیز ، از جمله یورونیوز نیز در این باره نوشته است: سالمرگ  سلیمانی؛ رویدادی که پس‌لرزه‌هایش در روابط ایران و آمریکا حس می‌شود

یورونیوز در ادامه نوشته است: ایران در حالی خود را برای برگزاری مراسم اولین سال مرگ قاسم سلیمانی آماده می کند که تنش ها در منطقه بار دیگر طی هفته های گذشته افزایش یافته است. روابط ایران و آمریکا طی ماههای پس از کشته شدن فرمانده سپاه قدس ایران در بغداد نسبت به ماههای پیش از آن کم افت و خیز تر بود.

همچنین شبکه خبری ایران اینترنشنال نیز در این باره نوشته است: نبود قاسم سلیمانی در یک سال گذشته بر نظام حکومت  اسلامی، علی خامنه‌ای ، سپاه پاسداران، نیروی قدس شاخه خارجی سپاه، گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی و محیط سیاسی- نظامی و امنیتی خاورمیانه تاثیرات جدی بر جای گذاشته و کلیت نظام جمهوری اسلامی را ضعیف‌تر کرده است.

شبکه خبری بی بی سی فارسی نیز در این باره به انتشار تهدیدات مقامات ارشد نظام علیه امریکا پرداخته است.