در سالی که اقتصاد ایران ورشکسته شده است ، خامنه‌ای می گوید : جهش تولید در سال ۹۹ قابل‌قبول بود ولی در حد انتظار نبود

علی خامنه‌ای، در پیام نوروزی سال ۱۴۰۰ را سال «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نام‌گذاری کرد و گفت:  در سال ۱۳۹۹ “جهش تولید” در حد قابل‌قبولی در ایران تحقق یافته هرچند به اندازه مورد انتظار نبوده است. این در حالی که  سازمان برنامه و بودجه رشد اقتصادی سال ۹۹ را منفی ۵ درصد پیش‌بینی کرده است.

خامنه‌ای در ادامه با اشاره به همه‌گیری کرونا و تحریم‌های آمریکا مقابله با سیاست “فشار حداکثری” دونالد ترامپ را ستود و گفت این سیاست حتی از نظر رهبران آمریکا و شرکای اروپایی‌شان شکست خورده است.

یادآور می شود که علی  خامنه‌ای سال گذشته را سال  “جهش تولید” برای دستگاه‎‌های رسمی انتخاب کرد. سالی که  تمامی تولیدات داخلی ایران تعطیل و ورشکسته شدند و با بدترین شرایط اقتصادی روبرو شدند.

خامنه ای در آغاز سال ۱۴۰۰ و در ارزیابی این شعار گفت: “این شعار تا حدی، تا حد قابل قبولی تحقق پیدا کرد”.

وی افزود: “جهش تولید در بخش‌هایی تحقق پیدا کرد، اگر چه در حد انتظار نه. یعنی در آن جاهایی هم که این شعار تحقق پیدا کرد که غالبا در کارهای زیربنایی و سازندگی و امثال اینها بود، نتیجه‌ آن در اقتصاد عمومی کشور و در معیشت مردم مشهود نشد.”

خامنه‌ای در حالی از جهش “قابل قبول” تولید می‌گوید که بنا به برآوردهای بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول در ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۹ تولید ناخالص ملی در ایران کاهش داشته است.

با این شرایط  انتظار می‌رود که سال ۱۳۹۹ سومین سال پیاپی رشد منفی برای اقتصاد ایران باشد.

خامنه ای  بدون اشاره به مشکلات ناشی از تحریم و کرونا برای فعالیت‌های تجاری و اقتصادی ، و فقر و فساد در کشور، گفته است واردات و قاچاق دلیل آن است که تولید در آن به اندازه مورد نظر او رشد نکرده است.

وی  در بخش دیگری از سخنان اش به انتخابات ریاست جمهوری پیش رو اشاره کرده و ابراز امیدواری کرده که با این انتخابات افراد جدید “احتمالا تازه‌نفس” وارد مدیریت اجرایی حکومت بشوند.

پیشتر خامنه‌ای در یان باره گفته بود که  طرفدار “دولت جوان حزب‌اللهی” است.وی در ادامه افزود:  انتخابات پیش رو “این سال را بسیار مهم و حساس می‌کند”.