در سوریه توافق آتش بس به دست نیامد، جنگ ادامه دارد و اسرائیل همچنان نگران است

بحران نظامی در مرزهای اسرائیل و سوریه همچنان ادامه دارد و ارتش اسرائیل به آماده باش ادامه می دهد و نیروهای خود را در بلندی های گولان تقویت کرده است.

منابع نظامی گفتند که ژنرال گادی آیزنکوت رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل روز گذشته (سه شنبه) نشستی با امیران ارتش برای رایزنی در مورد آن چه که در خاک سوریه و در نزدیکی مرزهای اسرائیل می گذرد، برگزار کرده و تصمیماتی گرفته شده که طبعا جنبه سری دارد و جزئیات آن انتشار نیافته است.

در ارزیابی کارشناسان نظامی اسرائیل آمده است که ارتش بشار اسد، پس از آن که سراسر جنوب آن کشور را از تسلط اوپوزیسیون خارج کند، به مواضع مخالفان خود در بخش سوری بلندی های گولان حمله خواهد برد و ممکن است از خط جداسازی نیروها با اسرائیل عبور کند و به مرز اسرائیل نزدیک شود – اقدامی که بر اساس توافق سال ۱۹۷۴ ممنوع است.

در گزارش های امروز (چهارشنبه) آمده است که مذاکرات اوپوزیسیون سوریه با نمایندگان روسیه در مورد سرنوشت جنوب سوریه با شکست روبرو شده، زیرا روسیه حاضر نیست هیچ تضمینی به اوپوزیسیون بدهد و خواستار گردیده که آن ها بدون قید و شرط اسلحه خود را زمین گذارند و مقاومت در برابر ارتس سوریه را متوقف سازند.

از آن جا که توافقی به دست نیامده، فعالیت جنگی در جنوب سوریه همچنان ادامه دارد. شهر دَرعا که مرکز حکومتی در جنوب سوریه است، نخستین شهری بود که مردم آن علیه رژیم بشار اسد بپا خاستند و خیزش مردمی در سراسر سوریه را شعله ور کردند و از این رو، سقوط این شهر به دست ارتش سوریه، اهمیت نِمادین نیز دارد.

در تمام ساعات امروز نیز جنگ در جنوب ادامه داشت و جنگنده های نیروی هوایی روسیه و همچنین ارتش سوریه به بمباران آن نقاط ادامه دادند و شمار بیشتری از غرنظامیان و از جمله چند مادر و کودک آن ها کشته شدند.

اسرائیل امروز چهارتن دیگر از زخمی های جنگ سوریه را در بیمارستان های خود بستری کرد. در زوزهای گذشته نیز ۹ زخمی به اسرائیل آورده شدند. یکی از آنان دخترک خردسالی است که در آستانه مرگ قرار داشت.

محافل نظامی و سیاسی اسرائیل، دوباره بر مواضع این کشور در مورد سوریه انگشت گذاشتند. آن ها گفتند که اسرائیل همچنان از دخالت در جنگ سوریه خودداری می کند، ولی کاملا مواظب است که نیروهای سپاه پاسداران و مزدوران آن ها نتوانند در سوریه مستقر شوند و ارسال اسلحه پیشرفته به حزب الله لبنان از طریق سوریه ادامه یابد.

اسرائیل همچنین بیشترین کمک های انسان دوستانه ممکن را در اختیار آوارگان جنگ سوریه که به نزدیکی خاک اسرائیل پناه آورده اند، ادامه خواهد داد و در همان حال نخواهد گذاشت که کسی از میان آوارگان وارد خاک اسرائیل شود.

یک دیدگاه

Comments are closed.