در سومین جلسه دادگاه حمید نوری، دادستان سوئدی او را به دست داشتن مستقیم در شکنجه زندانیان نیز متهم کرد

در سومین نشست دادگاه حمید نوری از عوامل جنایتکار رژیم ایران که ساعاتی پیش در استکهلم به پایان رسید، دادستان سوئدی او را متهم ساخت که نه تنها از مسئولان صدور و اجرای حکم اعدام علیه زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ بوده، بلکه خود او به صورت فعال در شکنجه کردن زندانیان نقش داشته است. افزودن این اتهام به دادیار دادگاهی که بیش از سه هزار نفر را به جوخه های اعدام سپرد، در صورتی که در دادگاه پذیرفته شود، موقعیت این فرد بسیار وخیم تر خواهد شد.

امروز نیز مانند سه نشست پیشین، دهها ایرانی که از قربانیان رفتارهای حمید نوری و دیگر عوامل رژیم بوده اند، در کنار ساختمان دادگاه حاضر شده و می کوشیدند روند دادگاه را دنبال کنند.

دادستان سوئدی می گوید که حمید نوری در موج نخست و موج دوم محاکمه و اعدام زندانیان سیاسی، نقش فعال داشته است.

نشست بعدی دادگاه استکهلم روز جمعه (سه روز دیگر) برگزار خواهد شد.

در جلسه امروز، دادستان با ارائه گزارش هایی که از جانب سازمان های حقوق بشر و به ویژه امنستی اینترنشنال در سال های گذشته انتشار یافته، به تشریح چگونگی اعدام ها پرداخت و همچنین حمید نوری را به عنوان یک فرد فعال در این جنایات متهم ساخت.

در گزارش سازمان عفو بین الملل آمده بود که در دو مرحله کشتار زندانیان، دست کم ۴۶۷۷ نفر به سوی چوبه های دار فرستاده شدند. تصاویر و مشخصات بسیاری از این قربانیان نیز شناسایی شده است. ولی دادستان گفت که حکومت ایران این گزارش را قاطعانه رد می کند و ادعا دارد که چنین افرادی وجود نداشته است.

بخش اعظم کشته شدگان، در گورستان خاوران دفن شده اند ولی هیچ علامت شناسایی روی قبر آن ها دیده نمی شود و اکثر قبرها به صورت دفن دسته جمعی بوده است.

دادستان سوندی، در ادامه سخنان امروز خود نقل قول هایی از سخنان مقامات رسمی رژیم را ارائه کرد که عملا وقوع جنایات را تایید کرده، ولی در واقع به دفاع از اعمال خود پرداخته اند. یادآوری می شود که شخص آخوند ابراهیم رئیسی که یکی از سه قاضی شرع در صدور حکم اعدام ها بوده، در جریان مبارزات انتخاباتی، ادعا کرده بود که با این اعدام ها، به امنیت مردم ایران خدمت شده است.

در نشست امروز دادگاه، همچنین فایل صوتی و تصویری آیت الله حسینعلی منتظری ارائه شد که اجرای این اعدام ها را نه تنها تائید، بلکه قاطعانه محکوم شناخته بود و همین امر موجب شد که خمینی او را از جانشینی خود برکنار کرد و تا پایان عمر در حبس خانگی به سر برد.

همچنین بخشی از سخنان آخوند احمد خاتمی در نقش امام جمعه موقت تهران ارائه شد که گفته بود اعدام این افراد یک امر انقلابی و به هدف تحکیم پایه های نظام بوده است.

یکی از قربانیان شکنجه گری حمید نوری به نام سیامک نادری که امروز در برابر محل برگزاری دادگاه حضور داشت برای خبرنگاران تعریف کرد که چگونه حمید نوری در تابستان ۶۷ او را که با ده نفر دیگر در سلولی زندانی بود، بیرون کشید و به طبقه بالای ساختمان برد و حمید نوری همراه با شش پاسدار دیگر مدتی حدود شش ساعت او را با چوب و لگد مضروب می می ساختند. او گفت که در اثر تحمل این ضربات، بکلی قادر به بلند شدن و یا راه رفتن نبود، در حدی که وقتی به توالت نیاز داشت هم بندانش ناچار می شدند او را روی کول خود به آن جا ببرند.

او گفت که در دوران زندان، او را به دستور حمید نوری به اطاقکی منتقل ساختند که کاملا تاریک و بسیار کوچک بود و آن را “قبر سیمانی” نام نهاده بودند.

سیامک نادری جزئیات تکان دهنده بیشتری را از موارد شکنجه گری شخص حمید نوری برای خبرنگاران تعریف کرد.