در شرایط قرنطینه در اسرائیل، تلاش می شود آیین های مربوط به عید سوکُت (عید سایبان ها) به خوبی برگزار شود. شمار قربانیان بالا رفته است

برگزاری آیین های یک عید باستانی، در شرایطی که کورونا ادامه دارد و بر شمار قربانیان افزوده شده، در اسرائیل کار ساده ای نیست – به ویژه هنگامی که سخن از عیدی است که یک هفته ادامه دارد و همیشه شامل دید و بازدیدهای خانوادگی و دوستانه، و یا گردشگری در داخل و خارج از کشور بوده است.

عید سوکوت یا جشن سایبان ها که از امشب آغاز می شود و یک هفته ادامه خواهد داشت، از جمله شامل برپایی سایبانی است که محل دیدارهای خانوادگی و صرف غذا می باشد. یهودیان باورمند، حتی برحی شب ها را در این سایبان می خوابند تا فرائض و آئین ها را آن گونه که از اجداد به ارث رسیده برگزار کرده باشند.

ولی در شرایط امروزی و به علت شتاب گیری کورونا در مبتلا سازی مردم اسرائیل، در ابعادی که رکورد شکن محسوب می شود، کار ساده ای نیست.

دشواری وضع آن است که از یک سو به مردم کشور امکان دهند که آئین های این عید شاد را برگزار کنند، و از سوی دیگر تماس بین افراد در ابعاد بسیار محدود باشد. زیرا تجربه ثابت کرده است که گردهمایی های بزرگ، همیشه به کانون ابتلا مبدل شده است – این تجربه تلخ را، اسرائیلیان از عید پسح که در بهار برگزار شد و یک هفته ادامه داشت نیز به خوبی به یاد دارند.

پلیس اسرائیل از ظهر امروز مقررات قرنطینه را با سخت گیری بیشتر رعایت خواهد کرد. هدف آن است که اهالی نتوانند برای حضور در جشن های خانوادگی به شهرهای دیگر سفر کنند.

یک وظیفه دیگر پلیس، به ویژه در میان قشر باورمند اسرائیلی، جلوگیری از تجمع های بزرگ در زیر سایبان ها در محافل مذهبی می باشد. این کار بسیار دشوار است، زیرا باورمندان تعصب گرا، حضور در سوکا یا سایبان را یک وظیفه دینی می دانند که باید به خوبی برگزار شود.

یکی از آیین های زیبایی که از چند دهه پیش در اسرائیل معمول شده، برپایی یک سوکا یا سایبان بزرگ در مقر ریاست جمهوری می باشد. در گذشته، از کودکان دبستانی دعوت می شد که همراه با مقام رئیس جمهوری در برپایی این سایبان شرکت کنند و تزیینات ویژه عید را در سقف سایبان بیاویزند و دیواره های سایبان را که معمولا پارچه ای است، با نقاشی ها و گل های کاغذی و غیره تزئین کنند.

ولی امسال این کار از طریق اینترنت و به صورت مجازی انجام خواهد گرفت و کودکان و دانش آموزان و همه علاقمندان می توانند وارد وبسایت رئیس جمهوری شوند و زینت آلات مورد علاقه را به صورت مجازی در آن بیاویزند.

آئین دیگر که امسال اجرا نخواهد شد، آن است که مقام ریاست جمهوری، روز وسط عید را به دیدار شهروندان از اقامتگاه خود اختصاص می دهد. در این روز، پرزیدنت ریولین و همسرش در داخل سوکا می ایستند و شهروندان به ترتیب وارد شده و دست آن ها را می فشارند. ولی امسال به علت کورونا این آیین برگزار نمی شود.

در هر حال، برای رعایت آیین های این عید، سایبان بزرگ و واقعی به همه تزئینات، در باغ اقامتگاه برپا می شود.

هنوز زود است بتوان ارزیابی کرد که برقراری قرنطینه تا چه حد به پائین آمدن آمار مبتلایان یاری رسانده است. این نتایج پس از ده روز مشخص خواهد شد. ولی هم اکنون شمار مبتلایان همچنان بالاست و در شبانه روز گذشته به بیش از هفت هزار و ششصد نفر رسیده است. همچنین ۳۸ تن دیگر از مبتلایان، در شبانه روز اخیر جان باخته اند. بیش از هشتصد نفر بیمار در بیمارستان ها بستری هستند و شمار کل مبتلایان، از آغاز ویروس تا کنون، از ربع میلیون فراتر رفته است.