در شکایت نامه به سازمان ملل، اسرائیل به طور رسمی سپاه پاسداران را مسئول انفجار در کشتی دانست

اسرائیل با فرستادن یک نامه رسمی برای دبیرکل سازمان ملل، حکومت اسلامی ایران را مسئول تعرض به کشتی بازرگانی اسرائیلی در آب های دریای عمان دانست و آن را نمونه دیگری از اقدامات بی ثبات کننده رژیم ایران در آب های بین المللی و همچنین در منطقه دانست. سفیر اسرائیل در سازمان ملل و ایالات متحده، گیلعاد اِردان در این نامه که به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل ارائه گردید، تصریح کرد که همه اطلاعات گردآوری شده نشان می دهد که وقوع دو انفجار روی بدنه کشتی “هلیوث رِی” در روز جمعه گذشته، نتیجه خرابکاری عناصر وابسته به رژیم ایران بوده است.

رژیم ایران مانند همیشه، در عین حال که گفته است از اسرائیل به سختی انتقام خواهد گرفت، ارتباط خود با این خرابکاری را انکار کرد و روزنامه کیهان تهران نیز آن را به “عوامل وابسته به جبهه مقاومت” نسبت داد که منظور، گروه های تروریستی وابسته به رژیم ایران است.

همزمان اعلام شد که عملیات بررسی و تعمیر آسیب وارده به کشتی بازرگانی اسرائیلی در بندر دوبی در امارات به انجام رسیده و این کشتی بامداد امروز (چهارشنبه) از طریق تنگه هرمز، خلیج فارس را ترک گفته و هم اکنون در آب های دریای عُمان به سوی مقصد اصلی خود یعنی سنگاپور پیش می رود.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل در این نامه از شورای امنیت خواستار شد که رفتار مخرب حکومت ایران را رسما نکوهش کند.

گیلعاد اردان در ادامه این نامه، به سازمان ملل یادآور شده که اسرائیل با قاطعیت کامل از امنیت و حق حاکمیت خود دفاع خواهد کرد.

نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل در سخنان روزهای اخیر خود گفته بودند تردیدی نیست که این بمب گذاری توسط رژیم ایران و یا به دستور آن صورت گرفته است. همین اتهام به صورت مبهم از زبان وزیر خارجه و همچنین رئیس ستاد کل ارتش نیز شنیده شد. ولی این نخستین بار است که اسرائیل در یک نامه رسمی خطاب به سازمان ملل، رژیم ایران را مستقیمات متهم می سازد.

اسرائیل در این نامه از شورای امنیت خواسته است که از رژیم ایران در این زمینه پاسخ بخواهد.

نماینده اسرائیل، رونوشت این نامه را به رئیس نوبتی شورای امنیت نیز که نماینده ایالات متحده می باشد، ارائه کرده است.

گیلعاد اردان در این شکایت نامه سپاه پاسداران حکومت ایران را متهم ساخته که عامل چسباندن این وسیله انفجاری به بدنه کشتی بازرگانی اسرائیلی بوده است.

رادیو پیام اسرائیل در گزارش روز گذشته خود، از قول یک منبع آگاه نظامی نوشته بود که احتمال می رود اسرائیل کشتی اطلاعاتی رژیم ایران را که در دریای سرخ و نزدیکی سواحل یمن، به رصد کردن جنگ در آن کشور مستقر است غرق کند. این کشتی که از حدود دو سال پیش در آن نقطه مستقر گردیده، چریک های حوثی را در عملیات تعرضی علیه خاک عربستان سعودی هدایت می کند.

در جریان انفجار دو بمبی که به بدنه هلیوث ری چسبانده شده بود، به کشتی آسیب جزئی وارد آمد و به موتور کشتی و یا خدمه آن آسیب نرسید و امروز (چهارشنبه) این کشتی توانست در پایان تعمیرات، به راه خود ادامه دهد.