در صورتی که پرزیدنت ترامپ  نتواند به کار خود ادامه دهد چه کسی عهده دار ریاست جمهوری ایالات متحده خواهد شد

به دنبال  بستری شدن پرزیدنت  ترامپ، به علت  ابتلا به کورونا، پرسش های فراوانی از سوی شماری از رسانه‌ها و محافل سیاسی در مورد جانشین موقت و احتمالی او و نحوه سرپرستی دولت ایالات متحده، به ویژه در آستانه برگزاری انتخابات، مطرح شده است.

نیویورک تایمز، در این باره نوشته است : در متمم ۲۵ قانون اساسی ایالات متحده آمده است که  در صورت خلع، استعفا، درگذشت و یا از کارافتاده‌شدن رییس‌جمهوری، معاون اول او به عنوان جایگزین موقت وظایف رییس‌جمهوری را انجام خواهد داد.

یادآور می شود که  پیش از این نیز در شرایطی رونالد ریگان و جرج بوش برای ساعاتی در بیهوشی بوده‌اند که معاون آن‌ها مسئولیت را به عهده گرفته است.  همچنین در تاریخ آمریکا تا کنون هشت معاون اول پس از درگذشت رییس‌جمهوری وظایف او را به عهده گرفته‌اند، که آخرین مورد آن در سال ۱۹۶۳ پس از ترور جان‌اف کندی اتفاق افتاد.

اما در حالی که این گمانه زنی ها درباره رئیس جمهوری ایالات متحده ادامه دارد ، پرزیدنت ترامپ در حال حاضر از بیمارستان به کار خود ادامه می‌دهد و هنوز کار را به مایک پنس محول نکرده، اما در صورتی‌که او نتواند به کار کردن ادامه دهد ، مایک پنس، معاون اول او عهده دار مسئولیت ریاست جمهوری خواهد شد.

اما با توجه به این‌که تنها یک ماه به انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده  باقی مانده، ابهام مهمی که به وجود آمده این است که در‌صوتی‌که ترامپ نتواند به رقابت در این انتخابات ادامه دهد چه خواهد شد.؟؟؟

نیویورک تایمز، در این باره نوشته است که چنین سناریویی اوضاع را پیچیده خواهد کرد.  پیش از هر چیز، کمیته ملی جمهوری‌خواهان باید با حضور رانا ‌مک‌دانیل، رییس این کمیته، و ۱۶۸ نماینده این حزب نامزد جدید خود را انتخاب کنند.  اما از آنجا که بسیاری از ایالت‌ها از هم‌اکنون کار چاپ و پست کردن برگه‌های رای را آغاز کرده‌اند، احتمال این‌که بتوان تا روز انتخابات نام نامزد جدید را در برگه‌های رای چاپ کرد بسیار پایین خواهد بود.

نیویورک تایمز در ادامه نوشته است:   در این‌صورت هر ایالت باید به‌صورت جداگانه تصمیم بگیرد که انتخابات را چگونه برگزار کند، اما بسیاری از ایالت‌ها قانون مشخصی برای چنین وضعیتی ندارند.  در نتیجه، در صورت وقوع چنین وضعیتی، کنگره و یا دادگاه‌های آمریکا باید برای چگونگی برگزاری انتخابات تصمیم‌گیری کنند.