در صورت پیروزی نهایی جو بایدن، ایالات متحده چه سیاستی را در برابر ایران، اسرائیل و امیر نشین ها درپیش می گیرد؟

در اسرائیل نیز مانند بسیاری دیگر از کشورهای جهان، همچنان در انتظار اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده هستند. با آن که مقامات رسمی همچنان می گویند که دوستی با ایالات متحده، خواه در صورت پیروزی جو بایدن و یا ادامه ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ حفظ خواهد شد، برخی تحلیلگران غیر دولتی می کوشند تفاوت های احتمالی بین ازن دو سیاستمدار و تاثیر آن در منطقه و در مورد ادامه روابط با اسرائیل مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند.

رئیس کمیسیون امنیت و امور خارجی پارلمان اسرائیل امروز (پنجشنبه) گفت که اسرائیل همیشه کوشیده است با رهبران هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه روابط بسیار دوستانه ای داشته باشد و از این رو، در ماهیت دوستی و همکاری بین دو کشور تغییری حاصل نخواهد شد.

جو بایدن در طول سال های متمادی عضویت در سنای آمریکا، همیشه از اسرائیل جانبداری کرده است و انتظار می رود ه همین شیوه همچنان ادامه یابد. رئیس کمیسیون امنیت و امور خارجی کنست یادآور شد که در دوران ریاست جمهوری پرزیدنت باراک اوباما و معاونت جو بایدن بود که کنگره آمریکا قانونی را تصویب کرد که به موجب آن، اسرائیل برای مدت ده سال، جمعا مبلغ ۳۸ میلیارد دلار کمک نظامی و دفاعی از آمریکا دریافت کند.

با این همه، تحلیلگران اسرائیلی می گویند که سیاست اعلام شده جو بایدن در مورد بازگشت به برجام موجب نگرانی است. آن ها می گویند که مفهوم این بازگشت، لغو تحریم های اقتصادی می باشد که ممکن است به رژیم ایران امکان نفس کشیدن بدهد و عمر آن را طولانی کند. همچنین ممکن است ایالات متحده، برای ابراز حسن نیت، بخشی از سپرده های مسدود شده ایران در ایالات متحده را آزاد کند و در اختیار رژیم بگذارد.

ولی بعید می نماید که اگر بایدن قدرت را به دست گیرد، تحریم های تسلیحاتی علیه رژیم ایران را لغو کند، زیرا این امری است که مستقیما با امنیت ایالات متحده و کشورهای اروپای غربی ارتباط دارد. رژیم ایران در حال حاضر برای ساخت یک موشک بالستیک دور پرواز تلاش می کند که بتواند غرب اروپا و حتی سواحل شرقی ایالات متحده در تیررس داشته باشد. آقای آقای بایدن با چنین برنامه ای کنار خواهد آمد؟

حکومت ایران همچنین خواستار آن است ه ایالات متحده ده ها و شاید صدها میلیارد دلار به رژیم ایران خسارت بپردازد تا زیان های ناشی از دو سال تحریم اقتصادی آمریکا را جبران کند. آیا آقای بایدن حاضر به پذیرفتن چنین شرطی خواهد بود.

در مورد فروش جنگنده های رادارگریز اف ۳۵ به امارات عربی متحده، آیا اگر بایدن دولت آینده را برپا سازد، این معامله را عملی خواهد ساخت؟

تحلیلگران اسرائیلی می گویند که یکی از انگیزه های نزدیک شدن امیرنشین و سودان به اسرائیل، برخورداری از پشتیبانی فشرده تر دولت ایالات متحده بوده است. ولی آیا اگر بایدن به قدرت برسد و راه آشتی و سازش را با رژیم ایران در پیش گیرد باعث دلسردی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس خواهد گردید و روند همکاری آنان با اسرائیل نیز ممکن است کند شود.

محمد جواد ظریف در یک مصاحبه تلویزیونی تایید کرد که او در گذشته با جو بایدن تماس و ارتباط داشته است. وزیر خارجه حکومت ایران توضیح داد که این دیدارها در دوران خدمت او به عنوان سفیر حکومت ایران در سازمان ملل صورت گرفته و در آن هنگام، جو بایدن یکی از چندین سناتور آمریکایی بوده که ظریف با آن ها، با اجازه مقامات دولت تهران، دیدار می کرده است. سخنان ظریف را می شنوم: