در غیبت نمایندگان رژیم ایران، داوُس به صحنه حملات اعراب علیه فتنه گری حکومت مبدل شد

 

حکومت اسلامی ایران از  شرکت در همایش بین المللی اقتصادی داوُس سرکت نکرد و ادعا شد که وزیر خارجه آن کشور مشغول انجام برخی اصلاحات جدی در وزارت خارجه بوده و فرصت نداشته است. با توجه به آن که در این همایش بسیار مهم بین المللی بسیاری از رهبران و سران کشورها و از جمله شخص پرزیدنت ترامپ حضور داشتند، این پرسش مطرح است که اگر ظریف فرصت شرکت در آن را نداشت، پس چرا شخص حسن روحانی که وعده های اقتصادی بسیار به مردم ایران داده است، در این کنفرانس حضور نیافت.

ارزیابی برخی آگاهان آن است که حکومت ایران بیم داشت که اگر در داوُس حضور یابد، از جانب بسیاری کشورها برای موافقت در مورد اصلاح برجام و توقف برنامه های موشکی زیر فشار قرار می گرفت و از این رو ترجیح داده که از آن غایب باشد.

عادل الجُبِیر وزیر خارجه عربستان، با توجه به این غیبت، در سخنرانی خود و همچنین در دیدارهایی که با بلندپایگان دیگر کشورها داشت، دخالت های جنگی حکومت ایران در کشورهای منطقه و همچنی طرفداری آن رژیم ای سازمان های ترور را به شدت مورد اعتراض قرار داد و از کشورهای جهان خواستار شد حکومت ایران را “سر جای خود بنشینانند”.

وزارت اطلاعات حکومت اسلامی در روزهای اخیر اعلا کرد که مقادیر زیادی جنگ افزار و مواد تخریبی را کشف کرده که از طریق خاک عراق وارد آن کشور شده بود. وزارت اطلاعات می گوید که این اسلحه و مهمات قاچاق توسط حکومت عربستان سعودی فرستاده شده بود که در عملیات تروریستی علیه رژیم ایران مورد استفاده قرار گیرد.

این اتهام در حالی مطرح می شود که حکومت ایران با افتخار می گوید که ۱۱۰ هزار موشک و راکت و وسائل جنگی دیگر برای گروه تروریستی حزب الله لبنان فرستاده که “بتواند اسرائیل را در کوتاه ترین مدت نابود کند”.

خبرگزاری رویترز در یک گزارش تحلیلی نوشت: نه تنها عربستان سعودی، بلکه بسیاری دیگر از کشورهای عرب نیز با استفاده از غیبت نمایندگان ایران، بیشتر تاکید را بر فتنه گری های رژیم ایران گذاشتند و از کشورهای دیگر خواستار ایستادگی در برابر رژیم ایران شدند.

عادل الجبیر، کشاکش عربستان و حکومت ایران را “پیکار نور و تاریکی” توصیف کرد  و گفت: «در خاورمیانه دو نگرش متضاد وجود دارد که یکی روشنایی است و دیگری ظلمت است» و افزود: «تاریکی به خاطر رژیمی است که فرقه گرایی دست زده و خواهان بازگرداندن یک امپراطوری باستانی نابود شده است».

محمد جواد ظریف از حکومت ایران در برابر این سخنان دفاع کرد و در توییتر خود نوشت> «ایران برای شکست دادن داعش به کمک مردمان عراق و سوریه شتافت، ولی این، آمریکا و عربستان سعودی بودند که داعشی ها را مسلح ساختند».

آگاهان می گویند که در این ادعای وزیر خارجه حکومت اسلامی ایران، ذره ای از واقعیت وجود ندارد.

سرپرست امور خارجی در امیرنشین امارات عربی متحده نیز در پیام خود خطاب به میهمانان همایش داوُس گفت: «مردم ایران با خیزش خود، پیام روشنی را خطاب به حکومت فرستادند و آن پیام این بود که رژیم باید به جای هدر دادن میلیاردها دلار پول مردم ایران به گروه های ترور و صرف کردن آن در سوریه و دادن به حزب الله، باید اوضاع نابسامان کشور خود را سروسامان دهند».

پُل رایان، رئیس مجلس نمایندگان در کنگره ایالات متحده که از امارات عربی متحده دیدن می کند، اعلام داشت که ایالات متحده می کوشد کشورهای اروپایی را متقاعد سازد که برای برقراری تحریم های جدید علیه رژیم ایران همکاری کنند.

پُل رایان در راس یک هیات پنج نفره از اعضای مجلس نمایندگان ایالات متحده به خاورمیانه آمده تا کشورهای عرب را نیز به هدف برقراری تحریم های بیشتر علیه حکومت ایران به یاری بطلبد. اعضای هیات، پیشتر میهمان دولت عربستان سعودی بودند.

رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، حکومت اسلامی ایران را متهم ساخت که می کوشد بر کشورهای منطقه تسلط یابد و آن ها را تحت فرمان خود بگیرد. او گفت: برای آن که حکومت ایران نتواند به منافع کشورهای دوست آمریکا، مانند عربستان و امارات عربی متحده، آسیب برساند، باید تحریم های تازه ای علیه آن رژیم برقرار گردد. او خواهان موافقت هم پیمانان ارشد آمریکا، به ویژه بریتانیا، فرانسه و آلمان برای برقراری این تحریم ها شد.

3 دیدگاه‌

  1. غیبت حکومت اسلامی ایران و حضور حکومت اسلامی ایران پیوسته در جریان به دلائل دینی و سیاسی معطوف گشته است و غیبت رژیم ایران دال بر واقعیت عینی هموار و مستدل گشته است یا عربستان سعودی را تحت تعقیب دارد و یا عربستان سعودی و اسرائیل را همزمان تحت اهداف دارد؛ حال ظهور قبل از غیبت ظهور کرده است

  2. فریاد عربهای منطه هرگز بجایی نمیرسد و عدم حضور ظریف در مقابله با سوالات بی جوابی است که ایران مسئول مستقیم ناامنی در کشورهای عربی است اما سران اتحادیه اروپا در خدمت ایران از یکدیگر سبقت میگیرند و چین و روس هم در اطاعت مطلق ایران هستند و کره شمالی از قبل در سلطه سیاسی ایران بود و با روی کار اوردن قدرت جدید در کره جنوبی عملا ایران کنترل دو کره را در دست دارد وانها را همسو علیه امریکا تحریک خواهد کرد. عربها فقط با اسرائیل میتوانند در نجات خود همکاری کنند

  3. من کسی بودم که بزرگترین اعتراض‌ها را به عربستان و از جمله عادل جبیر در وبلاگ مطرح میکردم, تا چندی پیش هرگز فکر نمیکردم حکومت کشور همان کاری را که با عادل جبیر کرد با من یعنی یکی از طرفداران رژیم ج.ا انجام دهد, مطمئن هستم حتی تصور درست بودن سخن مرا شما که در اسرائیل هستید نمیتوانید داشته باشید, مشکل من آنست نه کسی را در خارج کشور دارم و نه در داخل میتوانم به کسی اعتماد کنم, واقعا کجا و نزد چه کسی میتوانم سرگذشت رفته بر خود و چندین مورد سوقصد به قتل و موارد دیگر را بازگو کنم, چگونه باید بدانم که دیگران میتوانند به من یا صحت سخنان من اعتماد کنند؟

Comments are closed.