در مراکش واژه اسرائیل ممنوع نیست و مردم دو کشور با هم دوستی دارند

یک سامانه خبری اسرائیلی از گستردگی روابط دوستی و همکاری بین اسرائیل و کشور عربی مراکش خبر داد و نوشت که در مراکش، واژه “اسرائیل” کلمه ممنوعه نیست و حتی بعضی به آن افتخار می کنند. سامانه خبری وای نت در این گزارش اختصاصی خود نوشت که یهودیان مراکش از آزادی و تساوی حقوق کامل برخوردار هستند و هواپیماهای شرکت اسرائیلی العال به طور منظم در پایتخت مراکش فرود می آیند.

وای نت نوشت که گرچه مناسبات دیپلماتیک رسمی بین اسرائیل و مراکش وجود ندارد، ولی ارتباطات عملی بین دو کشور آنقدر گسترده است که آن کمبود را جبران می کند.

مراکش یکی از جاذبه های گردشگری برای مردم اسرائیل است و هر هفته صدها اسرائیلی از آن سرزمین دیدن می کنند و با فرهنگ و آداب و زندگی مردم مراکش آشنا می شوند.

دولت و ملت مراکش با یهودیانی که از آن کشور به اسرائیل مهاجرت کرده اند تماس نزدیک دارند و اماکن مقدس یهودی در سراسر مراکش به خوبی محافظت می شود و در اکثر موارد، تولیت اماکن یهودی را خود مسلمانان محلی به عهده دارند.

تا پیش از استقلال اسرائیل، یهودیان مراکش یک اقلیت بزرگ را در آن کشور تشکیل می دادند و در همه امور بازرگانی و فرهنگی و حتی سیاسی فعالیت گسترده ای داشتند. در نخستین سال های پس از استقلال اسرائیل، حدود نیم میلیون نفر از یهودیان مراکش به اسرائیل مهاجرت کردند که با گذشت دو نسل، همچنان با زادگاه خود ارتباط نزدیک دارند.

در مسابقات فوتبال موندیال در روسیه، هنگام بازی بین تیم های مراکش و پرتغال، صدها نفر اسرائیلی که والدینشان زاده مراکش بودند حضور داشتند و پرچم اسرائیل را به اهتزاز در آورده بودند. در لحظه معینی، چند جوان مراکشی درصدد برآمدند پرچم ها را از دست اسرائیلیان بگیرند و احتمال درگیری می رفت. ولی پس از لحظاتی معلوم شد که جوانان مراکشی قصد داشته اند پرچم اسرائیل را در کنار پرچم ملی مراکش به اهتزاز درآورند و با این اقدام نمادین، دوستی خود را نسبت به اسرائیل بیان کنند.