در نخستین ساعات آغاز دوباره تحریم ها ، نرخ دلار و طلا در ایران رکورد تازه زد؛ و شاخص بورس دوباره افت کرد

حسن روحانی گفته بود در روز یکشنبه، که ایالات متحده مکانیسم ماشه را به طور رسمی به کار انداخت “هیچ واقعه ای” رخ نخواهد داد. ولی در تمام ساعات امروز (یکشنبه) نرخ دلار هر ساعت بالاتر می رفت و در پایان ساعت معاملات به ۳۰۰ر۲۷ رسید که رکورد تازه ای در تاریخ اقتصاد ایران محسوب می شود. چهل و یک سال پیش، هنگامی که روح الله خمینی حکومت را در ایران را به دست گرفت، نرخ دلار تنها هفت تومان بود.

گفته می شود که علت صعود چشمگیر نرخ دلار در بازار آزاد، آغاز اجرایی  سیاست ماشه از جانب ایالات متحده است که گرچه هیچ کشور عضو برجام آن را تائید نکرده، ولی گمان بر آن است که ایالات متحده می تواند اجرای تصمیم خود را بر همه کشورهایی که ممکن است با رژیم ایران وارد معامله تسلیحاتی شوند، تحمیل کند.

یادآور می شود که نرخ دلار آمریکا در ابتدای سال جاری ۱۶ هزار تومان بود اما اواخر تیرماه به ۲۵ هزار تومان رسید. بانک مرکزی نیز پس از این صعود بالای ارز در آخرین هفته منتهی به تیرماه، حدود یک میلیارد دلار ارز به بازار تزریق کرد و قیمت دلار تا ۲۱ هزار تومان کاهش یافت اما پس از مدتی دوباره نرخ ارز با نوساناتی شروع به افزایش کرد.

در این میان قیمت سکه امامی با افزایش چهار درصدی، به ۱۳ میلیون و ۲۶۴ هزار تومان در روز یکشنبه رسید و رکورد تاز‌ه‌ای را رقم زد. قیمت انواع دیگر سکه‌ها نیز افزایش چشمگیری یافت.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، چند روز پیش  اعلام کرد بانک مرکزی ضمن عرضه «سنگین» ارز در بازار نیما، به پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و معدنی‌ها مجوز داده که ارز حاصل از صادرات خود را، علاوه بر صرافی‌های بانکی، مستقیم به صرافی‌های مجاز بفروشند.

از وضعیت کنونی ایران چنین به نظر می رسد که  بانک مرکزی توان عرضه «سنگین» ارز به بازار را نداشته باشد که یک نشانه آن نیز افزایش روزانه قیمت انواع ارزهای خارجی در ایران است.

گفته شده است که برای اولین بار، در سال جاری تراز تجارت خارجی ایران منفی می‌شود و امیدی به بهبود وضعیت ذخایر ارزی کشور نیست. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است کل صادرات نفت، محصولات نفتی و خدمات ایران در سال ۲۰۲۰ به ۴۶ میلیارد دلار برسد، اما وارداتش بیش از ۶۴ میلیارد دلار باشد. قبل از تحریم‌های آمریکا، صادرات ایران بیش از صد میلیارد دلار بود.

همچنین شاخص بورس تهران در روز یکشنبه بیش از ۴۷ هزار واحد افت کرد.

شاخص بورس در ابتدای سال جاری خورشیدی حدود ۵۰۰ هزار واحد بود، اما در حالی که کشور با کاهش تولید ناخالص داخلی برای سومین سال متوالی و بحران اقتصادی مواجه است، شاخص بورس به‌صورت عجیبی اواسط مرداد از مرز دو میلیون واحد گذشت.

پیشتر نیز بسیاری از کارشناسان نسبت به دستکاری دولت در بورس و وجود حباب در این بازار هشدار داده بودند.

شاخص بورس از ۲۰ مرداد به شدت دچار سقوط شد و روز یکشنبه به یک میلیون و ۶۵۰ هزار واحد رسید.