در نخستین ماه پس از اعلام  تصمیم آمریکا برای تحریم دوباره تهران واردات نفت هند از ایران  نزدیک به ۱۶ درصد کاهش یافته است.

براساس گزارش منابع حمل و نقل کشتیرانی و صنعتی در نخستین ماه پس از اعلام  تصمیم آمریکا برای تحریم دوباره تهران واردات نفت هند از ایران نزدیک به ۱۶ درصد کاهش یافته است.

به گزارش رویترز در ماه ژوئن هند ۵۹۲ هزار و ۸۰۰ بشکه نفت در روز از ایران وارد کرده است.  این در حالی است که این کشور در ماه می هفتصد و پنج هزار و ۲۰۰ بشکه در روز نفت از ایران وارد کرده بود.

هند بزرگترین مشتری نفت ایران پس از چین ازپالایش داران خواسته است که به دنبال منبع جایگزینی به جای نفت بگردند.

هند می گوید ممکن است  برای پیروی از تحریم های  آمریکا واردات نفت خود را از ایران به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پس از اعلام خروج کشورش از توافق هسته ای از هم‌پیمانان خود و خریداران نفت ایران خواست که واردات نفت خود را از ایران به صفر برسانند.

مقامهای ایران به این سخنان دونالد ترامپ واکنش نشان دادند. از جمله اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور گفت امسال کاری می‌کنند که آمریکایی ها متوجه شوند نمی‌توانند صادرات نفت ایران را متوقف کنند.

دونالد ترامپ و مایک پمپئو  سعی برآن دارند که جمهوری اسلامی نتواند حتی یک قطره نفت به  خارج صادر کند.از طرفی هم مایک پمپئو نمی خواهد بر کشورهای دوست و متحد آمریکا مانند:هند- ژاپن و کره جنوبی فشار وارد آورد.وی گفته است این مسئله را تحت بررسی قرار می‌دهد تا شاید در مورد دوستان استثنایی قائل شود.