در نشست فنی دادگاه علیه نتانیاهو: جلسات محاکمه نخست وزیر سه بار در هفته برگزار خواهد شد

جلسه دوم محاکمه بنیامین نتانیاهو به اتهام رشوه خواری و سوءاستفاده از قدرت، در دادگاه اورشلیم برگزار شد. ولی از آنجا که بحث امروز جنبه فنی داشت، حضور شخص نخست وزیر ضروری به نظر نمی رسید و جلسه بدون حضور او برگزار شد.

در این جلسه، وکلای مدافع نتانیاهو و دادستانی، در مورد شیوه برگزاری محاکمه به توافق رسیدند. در دادگاه های اسرائیل، معمولا دادستان، دلائل خود را برای اثبات اتهام به تفصیل عرضه می کند و در پایان آن، وکلای مدافع به اسدلالت و ارائه مدارکی می پردازند که اتهامات را باطل جلوه دهند.

بحث اصلی در در نشست امروز دادگاه آن بود که جلسات محاکمه با چه سرعتی برگزار شود.

تاکتیک وکلای مدافع نتانیاهو تا کنون آن بوده که هرچه ممکن است، روند دادرسی کند و طولانی باشد. تا کنون بارها وکلای مدافع ادعا کرده اند که پرونده بسیار سنگین است و آن ها به زمان بیشتری برای مطالعه اتهامات و تهیه پاسخ های دفاعی نیاز دارند. دادستانی در چند مورد این درخواست را پذیرفت، ولی روشن ساخته که از این پس با چنین خواسته هایی موافقت نخواهد کرد.

وکلای مدافع خواستار شده بودند که به علت مشغله زیاد آقای نتانیاهو و به ویژه مسئله کورونا، به یک نشست در هفته بسنده شود. ولی در پایان مباحثات امروز، قاضی رای داد که جلسات دادگاه به طور منظم سه بار در هفته برگزار شود.

در تظاهرات شب گذشته، پلیس ناچار به شدت عمل شد

با این همه، حقوقدانان ارزیابی می کنند که ممکن است این محاکمه دو سال و حتی بیشتر به درازا بکشد.

بنیامین نتانیاهو به یک مورد رشوه خواری و دو مورد سوء استفاده از قدرت متهم می باشد. او همه این اتهامات را ناوارد دانسته و ادعا کرده است که به علل سیاسی مورد پیگرد قرار گرفته است. ولی حقوقدانان و اداره دادستانی، این اتهام را رد می کنند. دادستان کل اسرائیل که کیفرخواست را علیه نتانیاهو صادر کرده، در گذشته رئیس دفتر نتانیاهو بوده و سپس با موافقت او به سمت مشاور ارشد کشوری و دادستان کل منصوب شده است.

بیش از یک هزار نفر از شهروندان اسرائیلی، شب گذشته (شنبه) با اجازه پلیس در نزدیکی خانه نخست وزیر در اورشلیم گرد آمدند و خواستار مجازات او به اتهام فساد مالی شدند. شماری از تظاهرکنندگان قصد راهپیمایی و بستن خیابان ها را داشتند، ولی پلیس از حرکت آن ها جلوگیری کرد.

خبرنگاران میگویند که عملیات اعتراضی شب گذشته، با رفتار خشونت آمیز از جانب برخی تظاهرکنندگان همراه بود که پلیس با قاطعیت از گسترش آن جلوگیری کرد.

در تظاهرات شب گذشته، پلیس ناچار به شدت عمل شد