در هفتاد سالگی، اسرائیل یک کشور کوچک، ولی یک کشور بزرگ در پیشرفت

به مناسبت سالروز استقلال اسرائیل، فیلم کوتاهی به زبان انگلیسی انتشار یافته که در آن دیده می شود که اسرائیل، به عنوان یکی از کوچکترین کشورهای جهان، توانسته است به بزرگترین دستاوردها نائل شود و یکی از پیشرفته ترین کشورهای دنیا به حساب آید و در دانش و تکنولوژی در ردیف بهترین ها قرار گرفته باشد.

در این فیلم آمده است که اسرائیل از نظر مساحت، یکی از کوچکترین کشورهای جهان است و تنها، یک هزار از کل جمعیت جهان را تشکیل می دهد و یکی از جوان ترین کشورهای جهان است که استقلال دوباره خود را هفتاد سال پیش به دست آورده است. این کشور که در میان همسایگانی قرار گرفته که با آن دشمنی می گنند، و همیشه در تلاش برای حفظ موجودیت خویش است، و از نظر منابع طبیعی، یک شکور فقیر محسوب می شود، به دستاوردهای شگفت انگیزی نائل شده است.

در این فیلم کوتاه آمده است که اسرائیلیان تنها ملت جهان هستند که توانستند یک زبان مرده را احیا کنند و آن را با واژه های امروزی غنی سازند و به زبان تکلم مردمان یک سرزمین مبدل کنند – که مقصود، زبان عبری می باشد.

در فیلم آمده است که اسرائیل با وجود آن که یکی از کوچکترین و کم جمعیت ترین کشورهای جهان است، در سایه تلاشی برای پیشبرد علم و فرهنگ، توانسته است در میان کشورهای برنده جوائز نوبل، مقام قابل تحسینی داشته باشد.

با آن که جمعیت یهودی دنیا، تنها دو دهم درصد از کل جمعیت جهان است، ولی ۲۲ درصد از کل جوائز نوبل در رشته های مختلف به یهودیان تعلق گرفته است

اسرائیل تنها کشور جهان است که در سایه درختکاری های مداوم، نه تنها تعداد در ختان در آن رو به کاهش نمی رود، بلکه هر سال بر شمار آن افزوده می گردد. این دستاورد بزرگی در شرائطی عملی گردیده که اسرائیل یک کشور کم باران است و بخش عظیمی از آن بیابان می باشد.

در این فیلم کوتاه، از دستاوردهای شگرف دیگر اسرائیل، در هفتادمین سالگرد برپایی دوباره آن سخن گفته شده است. متن کامل این فیلم به زبان انگلیسی، در وبسایت رادیو پایم اسرائیل قرار داده می شود.

 

4 دیدگاه‌

  1. همش خالی بندیه……اسرائیل هیچی نیسته….دموکراسی لبنان خیلی پیشرفته تر از اسرائیل هست…..الان همین نتانیاهو یک مرتیکه رشوه خوار فاسد هست….و دادستان اسرائیل می ترسه اونو تحت تعقیب قرار بدهد…..اسرائیل فقط یک کشور اشعالگر هست که هر روز فلسطینیها را میکشه و در زمینهاشون شهرکساری میکنه……..اسرائیل هیچ آینده ای نداره در خاورمیانه

Comments are closed.