در هفتاد و پنجمین سالگرد آزادی اردوگاه مرگ آشوویتس، اسرائیل پذیرای یادروز جهانی هولوکاست است

رئیس جمهوری فرانسه، پرزیدنت امانوئل ماکرون نخستین میهمان ارشد خارجی می باشد که برای شرکت در آئین یادروز جهانی هولوکاست در اورشلیم، بامداد امروز (چهارشنبه) وارد اسرائیل شد و مورد استقبال گرم قرار گرفت.

هم اکنون ده ها تند دیگر از رهبران عمده کشورهای مختلف جهان در راه اسرائیل هستند که در ساعات آینده به اورشلیم می رسند.

آئین یادروز هولوکاست، شامگاه فردا (پنجشنبه) در موزه ید و شم در اورشلیم، که در آن اسناد و عکس ها و فیلم های مربوط به جنایات نازی ها در جنگ جهانی دوم، و کشتار شش میلیون نفر یهودی به نمایش گذاشته شده، با برافروختن شمع یادبود و سخنرانی ها برگزار خواهد شد.

در طول ساعات امروز قرار است چهار تن از پادشاهان کشورهای اروپایی، همراه با روسای جمهوری و نخست وزیران و شخصیت های برجسته سیاسی از شصت کشور جهان به اسرائیل برسند.

پرزیدنت روبی ریولین رئیس جمهوری اسرائیل در ضیافت شامی که امشب در مقر او ترتیب داده شده، پذیرای میهمانان بلندپایه خارجی خواهد بود. پرزیدنت ریولین، در پیام ویژه ای که به مناسبت این روز تاریخی انتشار داد، از جمله نوشت که بشریت باید بیشترین تلاش خود را به کار گیرد، تا چنیین جنایات هولناکی دوباره رخ ندهد.

در جنگ جهانی دوم و به دستور آلمان هیتلری، شش میلیون نفر از یازده میلیون نفر یهودیان ساکن کشورهای اروپایی به کوره های آدم سوزی فرستاده شدند.

یادروز جهانی هولوکاست، طبق تصمیم سازمان ملل و پس از آن مقرر گردید که محمود احمدی نِزاد در سمت رئیس جمهوری اسلامی ایران، هولوکاست را یک افسانه دروغ خوانده بود. پیش از او، علی خامنه ای رهبر حکومت اسلامی ایران نیز ادعا کرده بود که هولوکاست را یهودیان جعل کرده اند تا بهانه ای برای مهاجرت به این سرزمین و محروم ساختن فلسطینیان داشته باشند.

یادروز امسال هولوکاست مصادف با پنجاه و هفتمین سالگرد آزادی اردوگاه مرگ آشوویتس است و از این رو اهمیت خاصی دارد و پرزیدنت ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه مهمترین رهبر خارجی خواهد بود که به اسرائیل می اید. او تنها میهمان مهم خارجی می باشد که مراسم رسمی استقبال از او، در فرودگاه برگزار خواهد شد و باشکوه تر از همیشه خواهد بود.

در آستانه ورود پرزیدنت پوتین، در روزهای گذشته چهار هواپیمای باری غول پیکر روسی در اسرائیل بزمین نشستند. آن ها حامل خودروهای ضد گلوله و وسائل دیگری بودند که در مدت اقامت کوتاه پرزیدنت پوتین در اسرائیل ممکن است مورد نیاز باشد.

پرزیدنت ریولین در پیام ویژه ای که به مناسبت یادروز هولوکاست انتشار داد، از جمله نوشت: «ملت یهود در جنگ جهانی دوم نیمی از فرزندان خود را از دست داد. ولی این فاجعه بزرگ، موجب نومیدی نشد و تلاش یهودیان برای بازگشت به سرزمین پدری بیشتر شد و اکنون من افتخار می کنم صاحب کشور پیشرفته ای هستیم که در دریف بهترین های جهان قرار دارد.

رئیس جمهوری لهستان، پرزیدنت آندژی دودا، با آن که در یادزوز هولوکاست در اورشلیم حضور نخواهد داشت، در پیامی که انتشار داد، تاکید کرد که یاد هولوکاست باید برای همیشه زنده بماند، تا جهانیان دریابند که چه جنایت بزرگی بود که هرگز نباید تکرار شود.