در هفتاد و چهارمین همایش مجمع عمومی سازمان ملل، ترامپ و روحانی سخنرانی می کنند ولی جای نتانیاهو خالی است

 

هفتاد و چهارمین همایش مجمع عمومی سازمان ملل، امروز با حضور سران شمار زیادی از کشورهای جهان و از جمله پرزیدنت ترامپ و حسن روحانی گشایش می یابد، ولی نخست وزیر اسرائیل در آن جا حضور نخواهد داشت و سخنرانی او که در ۹ سال گذشته همیشه در کانون توجه رسانه های گروهی جهان قرار داشته، انجام نخواهد شد. نتانیاهو در سال های اخیر همیشه در سخنرانی های خود به افشاگری درباره توطئه های حکومت ایران پرداخته بود.

حمله به تاسیسات نفتی عربستان، بحران جنگی در خلیج فارس و تعرض های مداوم از جانب حکومت ایران، از جمله مطالبی است که انتظار می رود در سخنرانی های شمار زیادی از رهبران جهان مطرح شود.

نزدیکان پرزیدنت ترامپ گفته اند که مساله ایران یکی از موضوع های مهمی است که وی در سخنرانی خود به آن خواهد پرداخت.

همچنین سخنرانی حسن روحانی کنجکاوی زیادی برانگیخته و گفته شده که او طرح صلحی را ارائه خواهد داد. آگاهان می گویند که روحانی با چهره خندان و زبان آرام خود، وظیفه دارد تصویر مسالمت آمیزی از رژیم ارائه دهد. ولی او در حالی طرح صلح مطرح می سازد که حکومت ایران در اوج تعرضات نظامی خود در کشورهای همسایه است و تحریم های آمریکایی و کاهش توان مالی رژیم هنوز نتوانسته است تاثیر محسوسی به هدف محدود ساختن این فعالیت ها باقی گذارد.

همایش سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل فرصت خوبی است که سران کشورها بتوانند با هم دیدار کنند و درباره اوضاع جهانی به تبادل نظر بپردازند.

روحانی در حالی به نیویورک فرستاده شده تا آن چه که طرح صلح خود می نامد ارائه دهد، که همه کشورهای اروپایی تائید می کنند که حمله موشکی به پالایشگاه های آرامکو در عربستان، مستقیما توسط رژیم ایران انجام گرفته و این ادعا که گروه مزدور حوثی در یمن عامل اجرای آن بوده، واقعیت ندارد.

سپاهی محمد باقری در سمت رئیس ستاد کل نیروهای مسلح حکومت ایران امروز (سه شنبه) ادعا کرد که حوثی ها در یمن به چنان قدرت تکنولوژی دست یافته اند که می توانند حتی هواپیماهای رادارگریز دشمن را شناسایی و سرنگون کنند. بدین سان باقری ادعا می کند که یک اقلیت سرکوب شده در کشور عقب مانده یمن، که از فقیرترین اقشار اجتماعی آن کشور است، توانسته به تکنولوژی هایی دست یابد که در اختیار ارتش های قدرتمند جهان و از جمله ایالات متحده قرار دارد.

آگاهان امور مسلم می دانند که حکومت ایران است که جنگ افزارهای خود را در اختیار حوثی ها قرار می دهد تا زیر پوشش آن ها به حمله علیه کشورهای دیگر و از جمله عربستان دست بزند و خود در سایه باقی بماند. رژیم ایران این شویه، یعنی استفاده از مزدوران برای انجام نقشه های خود را در مورد لبنان و سوریه و کشورهای دیگر نیز در پیش گرفته است.

نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو به این علت در هفتاد و چهارمین همایش مجمع عمومی سازمان ملل حضور نخواهد داشت که در اورشلیم، سخت سرگرم چانه زدن های سیاسی با رقیب اصلی خود بنی گانتس برای برپایی دولت بعدی می باشد.