در همان حال که اسرائیل در جبهه شمال درگیر است در نوار غزه نیز اوضاع رو به بحران شدیدتری می‌رود

در همان حال که اسرائیل در جبهه شمال درگیر است در نوار غزه نیز اوضاع رو به بحران شدیدتری می‌رود

در همان حال که اسرائیل در جبهه شمال درگیر است در جبهه جنوبی یعنی نوار غزه نیز اوضاع رو به بحران شدیدتری می‌رود.

ظاهراً اسرائیل انتقال تانک ها و تجهیزات سنگین به مرز غزه را متوقف ساخته است که این نشان  می دهد که اسرائیل قصد حمله به داخل غزه را ندارد.

اما انتظار می رود که فردا جمعه و بیشتر از آن پس فردا شنبه  منطقه شاهد بروز تظاهرات و اغتشاشات بسیار گسترده‌ای باشد.

روز آدینه قرار است که گروه‌های ترور در غزه همچنان به تظاهرات و اغتشاشات در خط مرزی با اسرائیل ادامه دهند.

منابع خبری و اطلاعاتی می گویند که سازمان های ترور مقادیر زیادی مواد انفجاری را آماده کردند که در جریان اغتشاشات فردا به کار  ببرند.

همچنین در جریان ساعات امروز در فاصله بین نوار غزه و خاک اسرائیل چندین بادکنک انفجاری دیگر به هوا رفت که یکی از آنها در داخل اسرائیل فرود آمد و باعث آتش سوزی شد اما اسرائیل اخطار کرده ادامه این وضع را تحمل نخواهد کرد و با اینکه ظاهراً اعلام شده بود که طرفین توافق کردند که آتش‌بس برقرار شود و دامنه تعرضات متوقف شود هوا کردن بادکنک های انفجاری امروز نیز ادامه یافت و اسرائیل را ناچار می کند که دوباره به مشاورانی  بپردازد و تصمیم بگیرد که چگونه باید با این جریان رویارویی کند .

در مورد روز شنبه نگرانی ها گسترده تر می‌شود و این روزی است که حماس و دیگر سازمان‌های ترور مانند جهاد اسلامی آزادی فلسطین قصد دارند که به آنچه که تظاهرات میلیونی نامیده می شود دست بزنند و سالگرد آغاز اینگونه اغتشاشات علیه اسرائیل را جشن بگیرند و احتمال میرود که در جریان این تظاهرات و اغتشاشات بار دیگر درصدد برآیند که به خاک اسرائیل تجاوز کنند و با شکستن یا پاره کردن جدار مرزی تلاش کنند که وارد خاک اسرائیل شوند.

این نخستین بار نخواهد بود که چنین تظاهرات خونینی بر برپا خواهد شد.

چند ماه پیش نیز هنگامی که دولت ایالات متحده سفارتخانه خود را به اورشلیم منتقل ساخت نیز تظاهرات بسیار گسترده‌ای در خط نوار مرزی به وقوع پیوست و هزاران نفر از فلسطینی‌ها قصد تجاوز به خاک اسرائیل را داشتند.

در جریان تیراندازی های نیروهای اسرائیلی برای جلوگیری از این وضع ۶۶ تن فلسطینی طبق گزارش وزارت بهداشت فلسطینی در غزه کشته شدند.

اسرائیل تلاش بسیاری می کند که بدون آسیب جانی بکوشد که این نوع اغتشاشات را مهار کند حکومت ایران از آنان خواستار گردیده که این فعالیت اخلال گرانه هر چه  زودتر برگزار شود.

تظاهرات در غزه با شعار راهپیمایی بازگشت  برگزار می‌شود که هدف اصلی آن بازگشتن از دیدگاه آنان به خاک اسرائیل و اشغال این کشور است.

با آنکه اسرائیل تلاش بسیار می‌کند که آسیب جانی به کسی وارد نیاید اما فلسطینی‌ها عمدا وضعی ایجاد می‌کنند که خون ریخته شود و بتوانند آن را یک وسیله تبلیغاتی علیه اسرائیل قرار بدهند. اسماعیل هنیه سرکرده گروه تروریستی حماس روز گذشته چهارشنبه با ایستادن در کنار ساختمان دفتر مرکزی خود که نیروی هوایی اسرائیل آن را به کلی ویران کرده است با نشان دادن علامت پیروزی با دو انگشت خود تهدید کرد که از اسرائیل به شدت انتقام گرفته خواهد شد وگفت که ما این هشدار را به حکومت ایران ابلاغ کردیم و از آن کوتاه نخواهیم آمد.

البته بارها و بارها در گذشته نیز این گونه هشدارها و تهدید ها از جانب گروه تروریستی حماس و دیگر گروه تروریستی در غزه بیان شده است و این نشان می‌دهد که آنها هیچ اهمیتی به بهای جانی که باید بپردازد نشان نمی دهند و تصمیم دارند که این وضع را بدتر و بدتر کنند .

در این حال ماموران اعزامی از جانب دولت مصر برای میانجی‌گری و پایان بخشیدن به اغتشاش همچنان به تلاش های خود ادامه می دهند و بین  اورشلیم و غزه به طور مرتب در حال رفت و آمد هستند اما از ماهیت رویدادها چنین بر می آید که میانجیگری مصر تأثیر مورد انتظار را هنوز نداشته است.