در همان حال که پرزیدنت ترامپ شدیدترین حملات انتقادی از رفتار رژیم ایران را به زبان آورد، دستیارانش هم به تهدید رژیم پرداختند

یکی از شدیدترین اخطارها از زبان جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید بیان شد که گفت اگر رژیم ایران به رفتارهای کنونی ادامه دهد، شدیدا آسیب خواهد دید

سخنان پرزیدنت ترامپ علیه رفتارهای رژیم ایران در منطقه، و ابراز حمایت او از مردم ایران، قاطعانه ترین سخنانی بود که تا کنون رئیس جمهوری ایالات متحده درباره ماهیت واقعی رژیم ایران بیان می داشت. او در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، رژیم ایران را یک نظام ویرانگر نامید که پول ملت ایران را در راه ایجاد فتنه و آشوب هزینه می کند و سران حکومت افراد فاسدی هستند که ثروت ملت ایران را غارت می کنند.

هم زمان با این سخنان ترامپ، چند تن دیگر از مقامات ارشد آمریکایی نیز به رژیم ایران هشدارهای شدید دادند که دست از فتنه گری در منطقه بردارند. یکی از شدیدترین اخطارها از زبان جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید بیان شد که گفت اگر رژیم ایران به رفتارهای کنونی ادامه دهد، شدیدا آسیب خواهد دید.

در واکنش به این هشدارها، فرماندهان ارشد سپاه پاسداران دوباره کوشیدند رژیم ایران را یک ابرقدرت وانمود کنند که قادر است آمریکا را به آسانی از پای درآورد و به گفته روحانی، “آمریکا را سخت پشیمان کند”. ولی آگاهان می دانند که این سخنان تهدیدهای توخالی است که پشتوانه ندارد و اگر آمریکا مورد تعرض رژیم ایران و یا عوامل آن قرار گیرد، سخت آسیب خواهد دید.

به گفته تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل، پرزیدنت ترامپ تا کنون بارها و در هر فرصت، به انتقادهای گزنده علیه رفتارهای حکومت ایران پرداخته، ولی سخنان او در نشست مجمع عمومی سازمان ملل بسیار صریحتر و گزنده تر بود و این بار در برابر روسای جمهوری، نخست وزیران، وزیران خارجه و بلندپایگان بیش از ۱۹۰ کشور بیان گردید، که بر اهمیت آن می افزاید.

پرزیدنت ترامپ در این سخنان، از همه کشورهای جهان و به ویژه از اروپائیان خواستار شد که در تحریم ها علیه رژیم ایران شرکت کنند و به دنبال منافع آنی خود نباشند.

شدیدترین سخنان ترامپ علیه رژیم ایران، هنگامی بود که رهبران حکومت را متهم ساخت که “در پی مرگ و نابودی هستند” و به حاکمیت کشورهای دیگر تعرض می کنند و موجب ویرانی می شوند.

رئیس جمهوری ایالات متحده از ملت ایران نیز دفاع کرد و رژیم را به سرکوب آنان متهم ساخت.

او بیان داشت که چگونه ثروت ملی ایران در راه اجرای طرح های توسعه طلبانه از قبیل برنامه های موشکی و هسته ای به هدر می رود و بخش از ثروت ملی ایران نیر توسط سران حکومت غارت می شود و بخش دیگری را برای یاری رسانی به عملیات تروریستی هزینه می کنند.

به گفته تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل، رژیم ایران تنها حکومتی بود که پرزیدنت ترامپ در سخنان خود، به شدت مورد انتقاد قرار داد و رفتارهای آن را محکوم دانست. او از رهبران بسیاری از کشورها و حتی از کیم جونگ اون دیکتاتور کره شمالی به نیکی نام برد.

در حالی که فرماندهان سپاه پاسداران ادعا می کنند که قادرند ارتش ایالات متحده را به آسانی به زانو درآورند، پرزیدنت ترامپ در سخنان خود به افزایش بودجه دفاعی کشورش اشاره کرد و گفت که “ایالات متحده اکنون قوی تر و ثروتمندتر و مرفه تر از هر زمان دیگر است”.

پرزیدنت ترامپ در سخنان خود گفت که دولت او دوران تازه را در دیپلماسی ایالات متحده به وجود آورده است. منظور او، بیشتر دوران پرزیدنت باراک اوباما بود که در برابر زورگویان کوتاه می آمد و به تروریست های امکان می داد برشدت عملیات خود بیافزایند.

آگاهان می گویند که این تغییر سیاست، به ویژه در دو مورد مربوط به خاورمیانه به چشم می خورد که یکی در برابر حکومت ایران و دیگری نسبت به تروریسم فلسطینی است.

ترامپ در بخشی از سخنان خود به تلاش آمریکا برای ایجاد یک محور متحد از کشورهای عرب و به ویژه امیرنشین های حوزه خلیج فارس علیه رژیم ایران سخن گفت.

رئیس جمهوری آمریکا سال پیش گفته بود که اوباما با رژیم ایران خیلی مهربان بود. ولی دولت او چنین نخواهد بود. او در سخنرانی شب گذشته خود در مجمع عمومی، در تکرار این سخنان گفت: «ما نمی توانیم اجازه دهیم که رژیم که شعار مرگ بر آمریکا سر می دهد، بتواند چنین شیوه هایی را همچنان دنبال کند.

حمایت پرزیدنت ترامپ از ملت ایران بسیار قاطع بود. او گفت: «ما از حقوق ملت ایران و تلاش آن مردمان برای رسیدن به حقوق خود دفاع می کنیم.