در همایش “ایپاک”، نخست وزیر اسرائیل از قدرت و تکنولوژی و پیشرفت اسرائیل سخن گفت

نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی در همایش سالیانه “ایپاک” که با کف زدن های بسیار روبرو شد، تاکید کرد که اسرائیل به حکومت ایران اجازه نخواهد داد به هدف های آشوبگرانه خود برسد و در همان حال از پیکار ملت ایران در راه رسیدن به حقوق انسانی خود دفاع کرد و در مورد فلسطینیان گفت که قطع پرداخت کمک های مالی به تروریست های زندانی فلسطینی توسط حکومت خودگردان می تواند گامی در راه مذاکرات صلح باشد.

نتانیاهو در این سخنرانی، یک بار دیگر قاطعانه از ملت ایران و مبارزان راه آزادی آن سرزمین دفاع کرد و مبارزه زنان ایران و مردان ایرانی را ارج نهاد و آرزوی روزی را کرد که حکومت پلید کنونی برود و کورش دیگری پیدا شود که روابط دوستی و همکاری بین دو ملت دوباره همانند دوران کورش بزرگ شکوفا شود.

سخنرانی نتانیاهو به طور مستقیم از صدای آمریکا با ترجمه فارسی آن پخش شد و در دیگر رسانه های فارسی زبان نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

نتانیاهو سخنان خود را با اشاره به پیشرفت های صنعتی و تکنولوژی اسرائیل آغاز کرد و پس از آن به قدرت نظامی اسرائیل پرداخت و از جایگاه اسرائیل در جامعه جهانی سخن گفت.

نتانیاهو که فعالیت دیپلماتیک خود را حدود سه دهه پیش به عنوان دستیار سفیر اسرائیل در سازمان ملل آغاز کرد، در نطق روز گذشته (سه شنبه) در ایپاک گفت: «در آن روزهایی که من وارد سازمان ملل شدم، تنها ۹۰ کشور عضو اسرائیل را به رسمیت می شناختند، ولی اکنون این شمار از ۱۶۰ کشور فراتر رفته است.

نخست وزیر گفت که اگر در آن هنگام کشورهایی بودند که اسرائیل را تحریم می کردند، امروز اسرائیل است که آن ها را تحریم می کند.

نتانیاهو از جمله تعریف کرد که چگونه تکنولوژی های پیشرفته اسرائیلی می تواند برای افزایش رفاه مردمان کشورهای دیگر کارساز باشد. او گفت که اسرائیل از نظر شمار جمعیت، تنها یک دهم درصد از کل جمعیت جهان است، ولی از نظر تکنولوژی، یکی از بهترین ها و پیشرفته ترین های جهان است.

او گفت که همه کمپانی های بزرگ تکنولوژی جهان در اسرائیل شعبه دارند تا از هوش و دانش جوانان این کشور برای پیشبرد کارهای خود بهره بگیرند.

نتانیاهو از جمله تعریف کرد که چگونه در سفر رسمیش به هند، که به دعوت نخست وزیر آن کشور صورت گرفت، کشاورزان هندی سپاسگزاری می کردند که استفاده از تکنولوژی کشاورزی اسرائیل تا چه حد موجب بالا رفتن محصول آنان و پائین آمدن هزینه های کشت شده است. او توضیح داد که اسرائیل سم پاشی به روی مزارع کشاورزی را با کمک پهپاد انجام می دهد و کود دهی در چنان سطح پیشرفته ای قرار دارد که به هر گیاه به اندازه نیاز آن کود داده می شود.

او گفت که با کمک از تکنولوژی اسرائیلی، بانویی که در یک کشور آفریقایی زندگی می کند، دیگر ناچار نیست برای آوردن آب، یک مسافت طولانی را به مدت ساعت ها بپیماید. زیرا تکنولوژی اسرائیلی آب را در همان مکان در اختیار او قرار می دهد.

این سخنان نتانیاهو موجب شور و هیجان شنوندگان شد که همگی برای او کف می زدند.

به گفته نخست وزیر اسرائیل، در آن ساعت در تالار هیجده هزار نفر گرد آمده بودند.

نتانیاهو در بخشی از سخنان خود به قدرت نظامی و دفاعی اسرائیل پرداخت و در این راستا از ایالات متحده سپاسگزاری کرد که تسلیحات مورد نیاز را در اختیار اسرائیل قرار می دهد. ولی او در همان حال از قدرت اطلاعاتی اسرائیل برای مبارزه با ترور سخن گفت و فاش ساخت که اسرائیل به چندین کشور دنیا اطلاعاتی داده که موجب خنثی کردن برخی توطئه های تروریستی شده و جان شماری از مردم را نجات داده است. او در این زمینه گفت: «سرویس اطلاعاتی تحسین برانگیز اسرائیل بدین سان ده ها توطئه تروریستی بین المللی را خنثی ساخته است. یکی از این توطئه ها که عملی نشد، طرح منفجر ساختن یک هواپیمای مسافری استرالیا بود که بدنبال اطلاعات داده شده از جانب اسرائیل، پلیس استرالیا به موقع افرادی را که قرار بود مجری توطئه باشند، بازداشت کرد.

نتانیاهو در سخنرانی در همایش ایپاک، همچنین از اقتصاد نیرومند اسرائیل سخن گفت و یادآور شد در همان حالی که در بسیاری از کشورها، اقتصادشان بحرانی شده بود، اسرائیل توانست یکی از نیرومندترین اقتصادهای جهان را برپا کند. امروز اسرائیل دارای بیش از پانصد شرکت دانش بنیان و تکنولوژی مدرن است که در کمتر کشوری در ابعاد اسرائیل نظیر دارد.