در واکنش به آتش کشیدن کنسولگری در کربلا، رژیم ایران از دولت بغداد خواستار تدابیر امنیتی بیشتر شد

در ادامه  اعتراضات مردمی در عراق و حمله به کنسولگری ایران در کربلا، دولت تهران از دولت بغداد خواستار گردید که برای حفظ امنیت دفاتر نمایندگی ایران در عراق، به تلاش بیشتری دست بزند. چند روز پیش گروه هایی از شیعیان عراق در اعتراض به دخالت گری های گسترده رژیم ایران در وقایع آن کشور، به کنسولگری در کربلا حمله بردند و قصد داشتند آن را به آتش بکشند. همچنین سفارت ایران در بغداد نیز هدف تعرض هایی قرار گرفت که نیروهای انتظامی عراق آن را خنثی کردند.

گروه های زیادی از مردم عراق خواهان قطع دخالت های رژیم ایران در کشور خود هستند که برخی از آنان برای ابراز خشم خود، سفارت ایران و کنسولگری ها را هدف قرار دادند.

در مورد به آتش کشیدن کنسولگری در کربلا، برخی آگاهان سیاسی در عراق بر این گمان هستند که عاملان آن پیروان یک روحانی جدایی طلب عراقی بوده اند که با مرجعیت آیت الله علی سیستانی به رقابت پرداخته است. ولی تردیدی نیست که تنفر از دخالت های ایران در اوضاع داخلی عراق بوده که موجب گسترش اعتراضات علیه رژیم ایران و حمله به مراکز دیپلماتیک آن گردیده است.

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه حکومت  ایران گفت : حمله به سرکنسولگری ایران در کربلا را محکوم می کنیم و از “راه‌های سیاسی نگرانی و تاکیدات لازم را در خصوص ضرورت حفظ امنیت اماکن دیپلماتیک و کنسولی خود” در عراق را به دولت این کشور ابلاغ کرده ایم .

معترضین عراقی در کربلا پیشتر با به آتش کشیدن  کنسولگری حکومت ایران در این شهرو آتش زدن پرچم رژیم ایران با سر دادن شعار هایی علیه علی خامنه ای و قاسم سلیمانی بدین گونه تنفر و انزجار خود را از جمهوری اسلامی  نشان دادند .

گفته شده است پاسدار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه برون مرزی قدس به کمک نیروهای حشدالشعبی تحت حمایت خود فرماندهی سرکوب مردم معترض عراقی را عهده دار شده است .