در واکنش به احتمال متوقف ساختن نفتکش های عازم ونزوئلا، ربیعی به آمریکا هشدار داد. آیا آتش جنگ؟

سخنان علی ربیعی در سمت سخنگوی رسمی دولت در مورد حضور ناوگان جنگی ایالات متحده در دریای کارائیب و احتمال عملیات آن علیه نفتکش های ایرانی که به سوی ونزوئلا رهسپار هستند، نوعی تهدید جنگی محسوب می گردد که بحران بین دو کشور را به مرحله وخیم تری می کشاند.

سخن از پنج نفتکش بزرگ ایران است که مقادیر زیادی نفت به مقصد ونزوئلا حمل می کنند. هر دو حکومت ایران و ونزوئلا به علت ادامه سیاست های خصمانه علیه ایالات متحده مورد تحریم آن کشور قرار دارند و ممکن است ناوگان جنگی ایالات متحده که وارد دریای کارائیب شده، قصد متوقف ساختن این نفتکش ها و جلوگیری از ادامه راه آنها را بسوی ونزوئلا دارد.

علی ربیعی در این راستا هشدار داده گفت: «کشتی های حق دارند در آب های بین المللی رفت و آمد داشته باشند اقدام احتمالی آمریکا علیه تانکرهای ایرانی حامل بنزین به ونزوئلا، غیر قانونی است».

سخنگوی دولت در ادامه هشدار خود گفت: «خیلی زود درباره واکنش ایران اظهار نظر خواهیم کرد، اما در صورت ارتکاب چنین اشتباهی، همه گزینه ها را برای خودمان محفوظ می دانیم».

در واکنش به سخنان ربیعی، آشنایان امور ایران توجه می دهند که این تهدید توسط سخنگوی دولت بیان شده و فرماندهان سپاه پاسداران و یا دیگر نیروهای مسلح حکومت هنوز نسبت به آن واکنشی نشان نداده اند، و از این رو، هشدار رژیم یک تذکر ملایم محسوب می شود.

حکومت ایران در هراس از این که ناوهای آمریکایی نگذارند که نفتکش های ایرانی به سواحل ونزوئلا نزدیک شوند، به یک کارزار بین المللی گسترده دست زده که مهمترین آن ها کمک خواهی محمد جواد ظریف از دبیرکل سازمان ملل و همچنین احضار سفیر سوئیس در تهران توسط عباس عراقچی معاون وزارت خارجه. پیش از آن نیز عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه گفته بود که اگر ارتش آمریکا جلوی نفتکش ها را بگیرد، با واکنش سخت ایران روبرو خواهد شد.

ناظران بر این نکته انگشت می گذارند که در مرحله کنونی، همه واکنش ها و هشدارهای رژیم یران جنبه دیپلماتیک دارد و از تهدید نظامی به دور است. تحلیلگران می گویند که اگر ناوگان ایالات متحده نفتکش ها را متوقف سازد، رژیم ایران آن را یک عمل جنگی تلقی خواهد کرد و در حوزه خلیج فارس به انتقام جویی خواهد پرداخت که ممکن است متوقف ساختن نفتکش های امیرنشین ها و عربستان باشد.

در این رویارویی که ممکن است شکل بگیرد، اگر سپاه پاسداران به اقدامات مستقیم علیه حضور ناوهای جنگی آمریکا در خلیج فارس دست بزند، ممکن است آتش جنگ در منطقه، بی آن که همه طرفین نزاع مایل باشند، شعله ور گردد.

رژیم ایران در حالی مقادیر زیادی بنزین به ونزوئلا می فرستد که خود قادر به تامین نیازهای داخل کشور نیست و از سال ها پیش به واردات بنزین ادامه می دهد. ولی در ماه هایی که ویروس کورونا در ایران شیوع دارد، مصرف بنزین نیز کاهش زیاد یافته است.