در واکنش به ادامه تعرضات از نوار غزه، اسرائیل انتقال سوخت به آن سرزمین را متوقف ساخت

فاجعه آتش سوزی ها در نواحی جنوب غربی اسرائیل که توسط بادبادک ها و بادکنک های آتشزا از غزه ایجاد می شود، وزیر دفاع اسرائیل را ناچار ساخت به اقدام تنبیهی علیه گروه های تروریستی دست بزند تا خودشان ناچار شوند این گونه تعرض را متوقف سازند.

وزارت دفاع اسرائیل اعلام کرد که از امروز واردات سوخت و بنزین به نوار غزه متوقف می شود. مفهوم این دستور آن است که با نبود سوخت، تولید برق در غزه بکلی متوقف می شود و به خاطر نبود بنزین، خودروها از حرکت باز می ایستند.

سرکردگان حماس و سازمان های تروریستی دیگر نسبت به این دستور ابراز خشم کردند و با شدیدترین لفاظی ها سران اسرائیل را هدف پرخاش قرار دادند.

اسرائیل در گذشته بازها تلاش کرده از محنت مردم غزه بکاهد و واردات مایحتاج آن ها از طریق اسرائیل را فراهم سازد – ولی شرط اسرائیل آن بود که کالاهای وارداتی به غزه موجب تقویت توان تروریستی و تهاجمی سازمان های خرابکاری، و در راس آن ها حماس قرار نگیرد.

مقامات اداره آتش نشانی اسرائیل می گویند که تا کنون در نتیجه پرواز دادن بادبادک های آتشزا، و بادکنک ها، بیش از یک هزار و پانصد آتش سوزی در بیشه زارها و مزارع کشاورزی اسرائیل ایجاد شده که حدود چهار میلیون متر مربع از آن ها را  به زمین سوخته مبدل ساخته است.

آن ها می گویند که دز این آتش سوزی ها هزاران جانور صحرازی نیز که بسیار کمیاب هستند، در آتش سوخته اند و کرم ها و حشرات مفید کشاورزی نیز نابود شده اند.

کشاورزان اسرائیلی گفته اند که ادامه این وضع را نمی توانند تحمل کنند و مقامات سیاسی می گویند که ادامه این تعرض ها ممکن است باعث بروز جنگ تازه ای در غزه شود.

جوانان فلسطینی با کوچکترین هزینه، قادر به ساخت بادبادک های آتش زا شده اند. اکنون چند روزی است که استفاده از کاپوت مردانه برای تولید بادکنک های آتش زا در غزه رواج یافته است.

حماس برای ادامه این گونه تعرض ها و حتی گسترش آن، یک “یگان آتشزا” برپا ساخته که عملیات آن گروه از جوانان را هدایت میکند.

با ادامه این آتش سوزی ها، اداره آتش نشانی سراسری اسرائیل در روزهای اخیر از نیروی کمکی بسیار با ارزشی برخوردار شده است. سخن از یک گروه از داوطلبان یهودی و غیر یهودی آمریکایی است که از سراسر ایالات متحده وارد اسرائیل شده اند. بیشترین تعداد از این داوطلبان، آتش نشان حرفه ای ایالت های مختلف آمریکا هستند که با استفاده از تعطیلات سالیانه و یا گرفتن مرخصی، به اسرائیل آمده اند و در نواحیِ پیرامونیِ غزه مستقر گردیده اند و به ماموران اسرائیلی یاری می رسانند.

شمار دیگری از این داوطلبان، افرادی هستند که تجربه آتش نشانی ندارند و آن را در ضمن کار فرا می گیرند. در میان این داوطلبان غیر حرفه ای، چند پزشک و مهندس و صاحبان مشاغل دیگر دیده می شوند.

برخی از آنان یهودی هستند و می گویند که فرونشاندن آتش را نوعی خدمت به سرزمین پدری یهودیان می دانند. افراد غیر یهودی نیز می گویند که به اسرائیل علاقه معنوی دارند و می بینند که چگونه این کشور کوچک، از هر سو با تعرض دشمنان روبروست و در همان حال که برای حفظ موجودیت خود تلاش می کند، به پیشرفت های خیره کننده علمی و تکنولوژی نیز ادامه می دهد و در صحنه جهانی حضور پررنگی دارد.

سفیر ایالات متحده در اسرائیل، دیوید فریدمن، روز گذشته (چهارشنبه) از مرکز استقرار این داوطلبان آمریکایی دیدن کرد و آن ها را مورد تفقد قرار داد. او به خبرنگاران گفت: «این داوطلبان، یک بار دیگر نشان می دهند که دوستی و همکاری بین ایالات متحده و اسرائیل تا چه حد قوی و مستحکم است».

یک دیدگاه

Comments are closed.