در واکنش به ادامه تعرض از نوار غزه، نیروی هوایی اسرائیل یک تونل تهاجمی را ویران کرد

در واکنش به ادامه تعرض از نوار غزه، نیروی هوایی اسرائیل یک تونل تهاجمی را ویران کرد

در واکنش به راکتی که از داخل نوار غزه به سوی خاک اسرائیل پرتاب شده بود، نیروی هوایی اسرائیل یک تونل تهاجمی را که سازمان های ترور در غزه در حال ساخت آن بودند، منهدم ساخت. این راکت پس از نیمه شب به سوی اسرائیل شلیک شد، ولی سامانه گنبد آهنین آن را در هوا شکار و متلاشی کرد. اسرائیل بارها گفته است که به هرگونه تعرض از خاک غزه، با شدت پاسخ خواهد داد.

در روزهای اخیر، گروه های ترور فلسطینی، با آن که در انتظار دریافت بخش دیگری از پول های چند میلیون دلاری امیرنشین قطر هستند، بر شدت تعرضات خود علیه اسرائیل افزوده اند. روز گذشته (چهارشنبه) چند بادکنک انفجاری از داخل غزه وارد فضای اسرائیل شد و یکی از آن ها در فاصله کمی از زمین منفجر گردید و باعث ترس افراد شد. همچنین چند بادکنک آتشزا در کشتزارهای اسرائیل فرود آمد و موجب آتش سوزی گسترده شد و در یک مورد مزرعه گندم را منهدم کرد و زیان مالی زیادی وارد ساخت. اسرائیل در واکنش اعلام داشت که ماهیگیری در سواحل غزه را به کلی ممنوع می سازد تا سرکردگان حماس را از ادامه این گونه تعرض ها بازدارد. ولی ماهیگیران غزه التماس می کنند که آن ها گناهی مرتکب نشده اند و تاثیری بر رفتارهای حکومت ندارند. اسرائیل امیدوار است که این گونه اقدامات تنبیهی، سران حماس و جهاد اسلامی را از ادامه تعرض باز دارد.

ولی سازمان های ترور اعلام کرده اند که برای فردا (آدینه) تظاهرات خشونت باری در خط مرزی با اسرائیل تدارک دیده اند. ارتش اسرائیل برای رویارویی با هرگونه رویداد احتمالی، به تدابیر لازم دست زده است.

سیاستمداران حکومت اسلامی ایران و برخی فرماندهان سپاه پاسداران، در هفته های اخیر بارها ادعا کرده اند که عملیات خشونت بار فلسطینی ها بسیار سودمند بوده و باید ادامه یابد. علی خامنه ای در آخرین سخنرانی خود، آن چه را “ادامه مقاومت” نامید، بهترین راهی دانست که در برابر فلسطینیان قرار دارد.

رژیم ایران می گوید که اسرائیل در حال عقب نشینی است که سازمان های ترور در آستانه پیروزی قرار دارند  و این در حالی که فلسطینیان از طریق عملیات خشونت بار، نه تنها امتیازی به دست نیاورده اند، بلکه بسیاری از تسهیلاتی را نیز که در گذشته از آن برخوردار بودند، از دست داده اند.