ترامپ در واکنش به افزایش ذخیره اورانیوم : رژیم با آتش بازی می کنند. بریتانیا: ممکن است از برجام برویم

واکنشی که پرزیدنت ترامپ در مورد تخطی رژیم ایران از محدودیت ذخیره کردن اورانیوم غنی شده نشان داد، شدیدتر از هر رهبر دیگری بود. رئیس جمهوری ایالات متحده گفت که رژیم ایران با چنین اقدامی، “با آتش بازی می کند”. البته پرزیدنت ترامپ هیچ تهدید عملی به دنبال این سخنان خود نیاورد. ولی ممکن است اظهارات او زمینه ساز اقدامات بعدی باشد.

این واقعیت نیز که دولت بریتانیا اعلام کرده که ممکن است از تصمیمات ایالات متحده علیه رژِیم ایران پیروی کند، می تواند سرآغاز فروپاشی اتحاد سه گانه با المان و فرانسه در مورد باقی ماندن در برجام و یا ترک آن باشد. اعلام خروج دولت لندن از برجام، اتحادیه اروپا را در مورد ادامه ماندن در این توافق اتمی با مشکل جدی روبرو می سازد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، که توافق اتمی دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما با ایران را توافقی «ناکارآمد» می‌داند، دولت خود را در سال گذشته از برجام خارج کرد. واشینگتن خواستار انجام مذاکرات تازه با جمهوری اسلامی بر سر برنامه اتمی و مسائل دیگر شده‌است.

تهران و دیگر طرف‌های برجام، طی ماه‌های گذشته به آن پایبند ماندند، اما با افزایش تحریم‌ها و کاهش چشم‌گیر فروش نفت، جمهوری اسلامی در هفته‌های اخیر اقدامات تازه‌ای را در پی گرفته‌است.

روز گذشته، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفت اگر سه کشور اروپایی در برجام، یعنی فرانسه، بریتانیا و آلمان به «تعهدات خود عمل کنند»، به این معنی که فروش نفت و داد و ستدهای مالی تهران برقرار بماند، «ایران نیز اقدامات خود را به عقب باز می‌گرداند».

آقای ظریف در عین حال گفته ایران «برجام را نقض نکرده‌است».

کاخ سفید آمریکا می‌گوید این موضوع که در توافق اتمی به تهران اجازه داده شد تا به سطحی از غنی‌سازی ادامه بدهد «اشتباه بود».

به گفته کاخ سفید «حتی پیش از شکل‌گیری توافق اتمی هم شک چندانی وجود نداشت که ایران مفاد آن را زیر پا می‌گذارد».

دولت ترامپ خواستار بازگشت به «استاندارد توقف کامل غنی‌سازی، برای جلوگیری [از اشاعه جنگ‌افزار اتمی]» شده و می‌گوید به همراه متحدان خود «هرگز اجازه نخواهد داد ایران به سلاح اتمی دست پیدا کند».

وزیر خارجه آمریکا هم در توییتی گفته حکومت ایران «یک بار دیگر از برنامه هسته‌ایش برای باج‌گیری از جامعه بین‌المللی و تهدید امنیت منطقه استفاده می‌کند».

تهران همواره اتهام‌ها در مورد تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را رد کرده و می‌گوید برنامه اتمی‌اش «صلح‌آمیز» است.