در واکنش به تهدیدهای جنگی از جانب ایران، وزیر دفاع اسرائیل دوباره به حزب الله لبنان هشدار داد

وزیر دفاع اسرائیل بنی گانتس، در واکنش به ادامه تهدیدهای جنگی از جانب فرماندهان سپاه پاسداران و سرکردگان سازمان های ترور فلسطینی و حزب الله لبنان، دوباره هشدار داد که اگر حزب الله بخواهد به تعرض جنگی علیه اسرائیل روی آورد، ارتش اسرائیل همه توان دفاعی خود را علیه این گروه تروریستی به کار خواهد گرفت که ممکن است برای کشور لبنان نیز عواقب ناگواری داشته باشد.

حماس و جهاد اسلامی فلسطینی، دو سازمان مزدور حکومت ایران، همچنان تهدید می کنند که اگر اسرائیل از آن چه که آنان “مقدسات اسلامی” می نامند هتک احترام کند، و یا بخواهد چند مستاجر فلسطینی را از خانه های متعلق به یهودیان از محله شیخ جراح تخلیه کند، با حملات موشکی دوباره روبرو خواهد شد. حسن نصرالله نیز در آخرین سخنان خود گفت که حزب الله از این سیاست و رفتار سازمان های ترور جانبداری کرده و به حمایت از آن ها روی خواهد آورد.

وزیر دفاع اسرائیل در پاسخ گفت که اسراییل واکنش کوبنده ای علیه حزب الله در پیش خواهد گرفت و همه توان نظامی خود را برای وارد آوردن سنگین ترین ضربه نظامی به ترور به کار خواهد گرفت.

کارشناسان امنیتی در اسرائیل، آتش بس به دست آمده با حماس در غزه را بسیار شکننده می دانند و بعید نمی دانند که در آینده ای نه چندان دور، حماس به بهانه های مختلف تعرض را از سر گیرد.

علت این ارزیابی آن است که حماس با مشکلات شدید مالی روبرو می باشد و اسرائیل گفته است که از این پس برای کنترل مبالغ چند میلیون دلاری که قطر در اختیار حماس قرار می دهد، کنترل بیشتری اِعمال خواهد شد که این پول صرف بازساخت امکانات تهاجمی علیه اسرائیل نشود. از جمله پیشنهاد شده که این مبلغ به حکومت خودگردان فلسطینی سپرده شود که در داخل غزه برای بازسازی ویرانی ها هزینه کند.

آن چه که موجب نگرانی می باشد، این واقعیت است که حماس علیرغم همه ویرانی هایی که در غزه رخ داده، همچنان خود را پیروز جنگ می داند. این واقعیت تلخ ممکن است نشان آن باشد که جان انسان ها و رفاه مادی شهروندان، کوچکترین اهمیتی برای حماس ندارد.

همچنین تماس های غیرمستقیم بین اسرائیل و حماس برای بازپس گرفتن بازمانده پیکرهای دو سرباز و همچنین دو شهروند عرب و یهودی که در اسارت حماس هستند، احتمالا به بن بست رسیده است.

وزیر دفاع اسرائیل در حالی هشدارهای نظامی خود خطاب به حزب الله لبنان را تکرار کرد، که رزمایش بزرگ نیروهای هوایی اسرائیل، ایالات متحده، بریتانیا و ایتالیا از یک قرارگاه نظامی در ایتالیا آغاز شده است. در این رزمایش، جنگنده های رادار گریز اف ۳۵ نقش اساسی را ایفا می کنند و گفته می شود که این، بخشی از آماده شدن های اسرائیل برای اجرای حمله نظامی احتمالی به تاسیسات اتمی رژیم ایران می باشد.