در واکنش به حمله موشکی به پایگاه آمریکایی التاجی، نیروی هوایی آمریکا چهار قرارگاه حشدالشعبی عراق را بمباران کرد

حمله همزمان به چهار قرارگاه مزدوران حکومت ایران در عراق، حدود یک ماه پس از هلاکت قاسم سلیمانی در عملیات ماهرانه آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد صورت می گیرد

واکنش ارتش ایالات متحده به تعرض گروه های وابسته به حکومت ایران در عراق، بسیار کوبنده بود و نیروی هوایی آمریکا، مواضع این نیروهای چریکی در چهار نقطه عراق را به طور همزمان هدف بمباران قرار داد و به آن ها خسارات سنگین وارد آورد. هنوز از تعداد چریک های کشته شده و میزان خسارات خبر موثقی در دست نیست. ولی مقامات عراقی تایید کردند که هواپیماهای آمریکا مواضع حشد الشعبی را در استان های صلاح الدین، بابل، بصره و کربلا به صورت همزمان بمباران کردند. این حملات، واکنش تلافی جویانه نیروهای آمریکایی به حمله حشدالشعبی به یک پادگان نظامی نیروهای ائتلاف بین المللی در التاجی بود که در آن دو سرباز آمریکایی و یک سرباز بریتانیایی کشته شدند.

ژنرال مکنزی فرمانده ستاد میانه نیروهای آمریکایی که خاورمیانه تحت فرمان آن است، پس از حمله حشدالشعبی گفته بود که ایالات متحده واکنش شدید نشان خواهد داد و اجازه لازم از پرزیدنت ترامپ گرفته شده است.

حمله همزمان به چهار قرارگاه مزدوران حکومت ایران در عراق، حدود یک ماه پس از هلاکت قاسم سلیمانی در عملیات ماهرانه آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد صورت می گیرد.

به گفته تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل، این دو واکنش نشان قاطعیت دولت آمریکا در رویارویی با رژیم ایران است که از دیدگاه دولت واشنگتن، مرکز اصلی آشوب در منطقه محسوب می شود و باید آن را سرکوب کرد.

یکی از هدف های اصلی برقراری تحریم های آمریکایی علیه رژیم ایران، پایان بخشیدن به این دخالت های فتنه گرانه در کشورهای همسایه بود. ولی رژیم ایران به تنها از این رفتار در مورد عراق دست برنداشته، بلکه آن را گسترده تر کرده است.

پس از هلاکت قاسم سلیمانی، فرماندهان ارشد سپاه پاسداران اعلام کردند که جبهه جنگی تازه ای علیه ایالات متحده می گشایند و آن، بیرون راندن سربازان آمریکایی از عراق است.

حمله همزمان نیروی هوایی آمریکا به چهار قرارگاه نظامی وابسته به رژیم ایران در عراق، چند روز پس از دیدار علی شمخانی از بغداد و گفتگوهایش با سران عراق، صورت می گیرد. آگاهان می گویند که رژیم ایران نگران است که با هلاکت قاسم سلیمانی، قدرت عملیاتی خود در عراق را تا حدودی از دست بدهد. در گزارش ها آمده بود که رژیم در جستجوی یک فرد نظامی شیعه عراقی است که بتواند خلاء به وجود آمده در آن کشور را پر کند.

به دنبال هشدارهای دو روز پیش ژنرال مکنزی تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل در یک مصاحبه تلویزیونی ابراز امیدواری کرد که آمریکایی ها به حد کافی درایت داشته باشند که اقدام تلافی جویانه خود نسبت به حمله موشکی حشد الشعبی در التخاجی را در خاک ایران انجام ندهند. زیرا رژیم به سختی می کوشد وارد یک درگیری نظامی شود تا بتواند ادعا کند که حالت اضطراری و جنگی در کشور ایجاد شده و این، علت اصلی ناتوانی رژیم در رسیدگی به فاجعه گسترش ویروس کورونا می باشد.

درباره حملات نیروی هوایی آمریکا علیه مواضع حشد الشعبی در عراق، که سپیده دم امروز انجام گرفت، شبکه تلویزیونی المیادین، وابسته به رژیم ایران گزارش داد که یکی از اماکن بمباران شده، قرارگاهی به نام جُرُف در فاصله شصت کیلومتری از جنوب غربی بغداد و سه پایگاه دیگر گروه موسوم به حشدالشعبی در استان های صلاح الدین، بابل، بصره و کربلا هدف قرار گرفته است. یکی از مواضعی که به تایید المیادین نابود گردید، متعلق به حزب الله عراق بود. آماری از تلفات انتشار نیافته است.