در واکنش به شلیک سه موشک از نوار غزه، جنگنده های اسرائیلی به مواضع نظامی حماس حمله بردند

پرنده های نظامی اسرائیل، در واکنش به حمله موشکی شب گذشته (یکشنبه) از نوار غزه علیه نواحی مسکونی در خاک اسرائیل، به پرواز درآمدند و مواضعی را در داخل نوار غزه مورد حمله قرار دادند. اسرائیل همیشه گفته است که هیچ حمله تعرضی از غزه را تحمل نخواهد کرد و واکنش لازم را نشان خواهد داد.

در جریان حمله نیروی هوایی اسرائیل، حفاری های زیرزمینی حماس برای ساخت تونل های تهاجمی در شمال نوار غزه، نابود شد.

در ساعات شب گذشته، سه فروند راکت، با فاصله زمانی از غزه به سوی آبادی های اسرائیلی شلیک شد که یک فروند آن را سیستم ضد موشکی “گنبد آهنین” در هوا شکار کرد و دو فروند دیگر در زمین های بایر سقوط کرد و آسیبی وارد نساخت.

برای صرفه جویی در هزینه، گنبد آهنین فقط موشک ها و راکت هایی را نابود می کند که ممکن است به نواحی مسکونی در خاک اسرائیل اصابت کند و اگر جهت سقوط راکت در زمین های بایر باشد، گنبد آهنین در صدد شکار کردن آن بر نمی آید.

محافل امنیتی در اسرائیل بر این گمان هستند که عوامل شلیک موشک ها به سوی خاک اسرائیل، با حماس مربوط نیستند، بلکه ممکن است جهاد اسلامی آزادی فلسطین و یا آن چه که “گروه های خودسر” نامیده می شوند به شلیک راکت ها روی آورده بودند. ولی از دیدگاه اسرائیل، حماس به خاطر آن که تسلط بر غزه را به دست دارد، مسؤول این گونه حملات نظامی شناخته می شود.

در هر سه مورد شلیک راکت از غزه، آژیر خطر در آبادی های اسرائیلی به صدا درآمد و مردم به اتاق های امن پناه بردند و دقیقه ای بعد از انفجار به زندگی عادی بازگشتند.

سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام کرد که اماکن بمباران شده، عمدتا حفاری های زیرزمینی حماس به هدف ساخت تونل های تهاجمی بوده است.