در پاسخ به ابراز آمادگی ظریف برای مذاکره، عربستان گفت او کاره ای نیست. ظریف گفت سلیمانی را می فرستیم

وزیر خارجه عربستان سعودی در پاسخ به دیداررسمی ظریف با وی می گوید که ظریف در جمهوری اسلامی کاره ای نیست و  ظریف گفته است :‌ اگر من ماله‌کش اعظم هستم، با قاسم سلیمانی مذاکره کنید . ظریف پیشتر گفته بود که حاضر است برای بهبود روابط ، با دولت ریاض وارد گفتگو شود، ولی اکنون رهبران عربستان سعودی می گویند که او کاره ای نیست و گفتگو با وی به نتیجه ای نخواهد رسید و ضرورتی ندارد.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل چند بار گفته بود که حکومت اسلامی ایران، فرمانروایی خاندان سعود در عربستان را از اصل مردود می داند و در طول چهل سال گذشته، سران رژیم هرگونه تلاش سیاستمداران کشور، و حتی اکبر هاشمی رفسنجانی را برای رفع تنش با عربستان، به بن بست کشیده بودند.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه حکومت ایران، در تلاش برای برای رفع اختلاف حکومت ایران  با عربستان سعودی وبرقراری ارتباط مجدد با این کشور و ایجاد صلح و آرامش در منطقه در نامه ای خواستار دیدارو  مذاکره با وزیر خارجه و مقامات وقت آن کشور شده بود .

سعود الفیصل،‌ وزیر خارجه عربستان سعودی در پاسخ به پیشنهاد این دیداراز سوی ظریف  گفته بود:«شما آقای ظریف کاره ای نیستید و جهان عرب به شما ربطی ندارد » .

ظریف افزود: در پاسخ «پیغام فرستادم اگر فکر می‌کنید به قول خودتان من ماله‌کش اعظم هستم، آقای سلیمانی با شما صحبت کند».

ظریف گفت:  از زمان انتصاب خود به وزارت خارجه برای مذاکره با عربستان سعودی درباره مسائل یمن، بحرین،‌ عراق و لبنان پیشنهاد مذاکره داده،‌ اما با پاسخ منفی روبه‌رو شده است.

ظریف افزود: «مقام‌های عربستان سعودی حرف‌های عجیب و غریب می‌زنند. می‌گویند مشکل ما با سردار سلیمانی است».

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پیشتر در توئیتر خود نوشته بود که  ظریف در حکومت ایران نقش ای ندارد او ماله‌کش اعظم است .

ظریف افزود: «من به عنوان کسی که حامی روابط هستم، فشار آوردم و برای بهبود روابط با همسایگان هزینه دادم».

ظریف گفت: «دست ما دراز است و سفره ما پهن است و هر همسایه‌ای که بخواهد سر سفره رابطه خوب همسایگی بنشیند، ما آماده‌ایم».

عبدالله بن یحیی المعلمی، نماینده دایم عربستان سعودی در سازمان ملل متحد، پیشتر گفته بود  تلاش‌ها برای بازگرداندن صلح و امنیت به منطقه از سوی دو کشور ایران و عربستان سعودی ادامه دارد .

ظریف گفت:  «محدودیت اینستکس به غذا و دارو و وارد نشدن پول نفت به آن را از جمله مشکلات ایران در زمینه این سازوکار مالی با اروپا است د رواقع .اینستکس باعث دور شدن اقتصاد‌ها از دلاراست».

ظریف در پایان افزود: «ایران در زمینه استفاده از ظرفیت‌های فضای رسانه‌ای و مجازی در دیپلماسی عمومی، ‌بسیار عقب است  ایرانی‌ها باید با ری‌توئیت کردن کمک کنند».

2 دیدگاه‌

  1. ظریف تو حامی دهان بزرگت هم نیستی چرا که هر لحطه یک دزوغ بزرگتر از هیکلت از دهانت میپرد بیرون. هی دروغ درمانی کنید که رژیم اخوندی را برای نابودی بیشتر ایران و سوع استفاده اجنبیان پایدارتر نگاه دارید.
    در ضمن شنیده ام که میخواهید به عربستان یکی دوتا از جزیره های ایران را به عنوان باج ببخشید که بتوانید تحریم ها را دور بزنید.. مگر از دهان گنده خودت نگفتی که حدود هشتاد میلیون دلار به واسطه های خارجی داده بودید که بتوانید دور بزنید اما سرتان گیج رفت و تیرتان به سنگ خورد. پس حالا نقشه بخشیدن جزایر ما را دارید؟؟؟
    ایا نباید یک پرسش بزرگ را به ایرانیان جواب بدهید که فروش نفتی که پولش به خزانه کشور نمیرود باید حالا برایش جزایر و دریاهایمان را هم مفتی بدهیم؟؟؟!!!

  2. صلح فی مابین رژیم جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی بیش از پیش و بهتر از همیشه در حال به وقوع پیوستن است و به راستی که ظریف کاره ای نیست و سردار سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران؛ برقرار ساختن ارتباطات فی مابین ایران و عربستان سعودی و فلسطین را بدون ماله کشی به عهده گرفته است و آمریکا را از زوایای مثلث اسرائیل نیل تا فرات محو می سازد.

Comments are closed.