در پایتخت ایران پشت بام خانه ها از متری ۲ تا ۴ میلیون تومان خرید و فروش میشود

پشت بام فروشی پدیده ای برای افراد کم درآمد که قادر به اجاره مسکن کامل نیستند.علی نوذرپور شهردار منطقه ۲۲ با تایید این پدیده در کلانشهر تهران از آن به عنوان یک حاشیه نشینی جدید نام می‌برد. به گفته او در برخی از مناطق ضعیف و کم برخوردار شهر تهران چنین موضوعی وجود دارد و مالکین قسمت پشت بام خود را به صورت یک اتاق به افرادی که معمولاً جزو دهک‌های پایین جامعه محسوب می‌شوند، اجاره می‌دهند.

وی  دو سال پیش هم این موضوع را در آستانه انتخابات شورای شهر مطرح کره، اما در آن شرایط ظاهراً گوشی برای شنیدن وجود نداشته است. این ساختمان‌ها سبک، موقت و ناایمن هستند. اجاره هایشان هم بسته به نوع سازه و محدوده مسکونی متفاوت است. این پدیده بیشتر در ساختمان‌های دو و سه طبقه قدیمی رخ می‌دهد.

علی نوذرپور در ادامه افزود: در محله‌های حاشیه نشین شهر تهران (که شامل ۴۰ محله است) بعضاً دیده می‌شود که پشت بام خانه‌ها اجاره داده شده و وجهی هم توسط بهره بردار به مالک ساختمان پرداخت می‌شود یا اینکه به بهره بردار اجازه داده می‌شود در پشت بام، مستحدثه‌ای ایجاد کند و بین ۱۰ تا ۱۵ سال از آن بهره برداری کند و پس از آن به مالک واگذار کند.

در این راستا ، برخی مشاوران مسکن می‌گویند گرانی بازار اجاره و خرید مسکن، شهروندان را ناچار به سمت “کانکس نشینی” سوق داده، مناطق میانی و منطقه ۲۲ جزو لیستی است که آن‌ها برای این ادعایشان مطرح می‌کنند.

اما تاکنون هیچ مقام رسمی این گفته‌ها را در داخل شهر تهران تایید نکرده است. این در حالی است که برخی مسئولان شهری از پدیده دیگری به نام “پشت بام نشینی” خبر می‌دهند.

در ادامه این خبر امده است که برخی خانه ها چندین مالک دارند یکی مالک پشت بام است یکی زیر پله دیگری زیرزمین و…

همچنین برخی فروشنده های ملک نیز پشت بام ، راهرو ، زیرزمین و حیاط را جداگانه می فروشند

پشت بام هم از متری دو تا چهار میلیون تومان خرید و فروش میشود!!!

دکتر حسین راغفر اقتصاددان و استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا پیشتر گفته بود: طبق آمار سه سال پیش، بیش از پنج میلیون نفر از مردم ایران گرسنه بوده اند و زیر خط فقر می زیستند. کارشناسان ارزیابی می کنند که در این سه سال ممکن است شمار گرسنگان در ایران سه برابر شده باشد و حدود پانزده میلیون از مردم قادر نباشند شکم خود و فرزندان خویش را سیر کنند.

او در ادامه افزود: یکی از تهدیداتی که ثبات سیاسی و اجتماعی جامعه را تهدید می کند اختلافات طبقاتی ست .جامعه ای که در آن ندارها و فقرا بیشتر از دارها  و ثروتمندها باشند با مشکل امنیتی  اجتماعی مواجه خواهد شد.