در پنجاه و چهارمین سالگرد اتحاد دو بخش اورشلیم، آشوب در شرق پایتخت همچنان ادامه دارد

اغتشاشات فلسطینی در شرق اورشلیم، امروز (دوشنبه) همچنان ادامه داشت و حتی شدیدتر شد و گروهی که در داخل محوطه مسجدالاقصی سنگر گرفته بودند، به سوی یهودیانی که رهسپار دیوار ندبه، مهمترین مکان مقدس یهودیان رهسپار بودند سنگ پرتاب می کردند.

در چنین وضعی، پلیس اسرائیل ناچار شد دوباره وارد محوطه مسجد الاقصی و عمر شود و بکوشد اغتشاش را به پایان برساند.

ارزیابی شده که هزاران نفر در آن محوطه گرد آمده اند و به شعار دادن و اغتشاش پرداخته اند.

پیش از ظهر خبر رسید که در کنار یکی از نمازخانه های مجاور مسجد الاقصی آتش سوزی رخ داده که هنوز معلوم نیست چه عواملی به آن دست زده باشند.

با توجه به آن که هر اندازه آشوب گسترده تر باشد، واکنش کشورهای عرب، اسلامی و دیگر کشورهای جهان در نکوهش اسرایئل شدیدتر خواهد بود، احتمال می روز که این آتش سوزی نیز توطئه ای برای متهم ساختن اسرائیل و جلب حمایت بین المللی باشد.

آشوبگران فلسطینی که در این روزهای عید فطر بر شدت تعرض و اغتشاش افزوده اند، به سوی ماموران انتظامی اسرائیل به پرتاب فشفشه نیز ادامه می دهند و ممکن است شماری از همین فشفشه ها موجب بروز آتش سوزی شده است.

پلیس اسرائیل بر پراکنده ساختن تظاهرکنندگان و پایان بخشیدن به آشوب، از وسایل ضد شورش استفاده می کند و می کوشد به جان کسی آسیبی وارد نشود.

در تظاهرات روزهای گذشته به گفته منابع خبری فلسطینی، بیش از دویست نفر زخمی شدند.

موضوعی که ارزیابی می شود خشم فلسطینی ها را برانگیخته، مساله مالکیت شماری از یهودیان بر چند خانه می باشد که در محله ای در شرق اورشلیم به نام “شیخ جراح” می باشد که از هنگام تسلط ارتش اردن بر شرق اورشلیم در اختیار چند خانواده از فراریان عرب از خاک اسرائیل قرار گرفته است که به اردن پناهنده شده بودند.

افرادی که مالکیت این خانه ها را مطالبه می کنند با شکایت به دادگاه اسرائیل و ارائه سند مالکیت از دوران امپراطوری عثمانی، خواستار تخلیه این خانواده های فلسطینی بودند. قرار بود حکم دادگاه امروز (دوشنبه) صادر شود که مصادف با پنجاه و چهارمین سالگرد پیوست شرق اورشلیم به غرب آن و یکپارچی پایتخت اسرائیل می باشد. بخش شرقی، تا جنگ شش روزۀ سال ۱۹۶۷ موسوم به جنگ شش روزه در تصرف ارتش اردن بود.

دادستان کل اسرائیل از دادگاه درخواست کرد صدور حکم خود را یک ماه عقب بیاندازد تا بتوان در مورد واقعی بودن اوراقی که مدعیان مالکیت به آن استناد می کنند، مورد بررسی دقیق تر قرار گیرد. این اسناد به حدود یک قرن پیش مربوط می شود که در آن هنگام امپراطوری عثمانی بر این سرزمین نیز تسلط داشت.

در طول امروز به مناسبت سالگرد پیوستن شرق و غرب اورشلیم به یکدیگر، آیین های گوناگونی برگزار می شود که یکی از آن ها عبور ده ها هزار نفر اسرائیلی پرچم به دست، از محله قدیمی شرق اورشلیم به سوی دیوار ندبه (کتل همعراوی) می باشد که تنها دیوار باقیمانده از بیت المقدس یهود است که در سه هزار سال پیش ساخته شده بود.

هر سال در این راه پیمایی در گذرگاه های تنگ و باریک بازارچه قدیمی در شرق اورشلیم، حدود یکصد هزار نفر شرکت داشتند. ولی اکنون به علت کورونا، خواسته شده که شمار شرکت کنندگان به ده هزار نفر محدود گردد.