در پنج روز گذشته کسی در اسرائیل بر اثر کورونا فوت نکرده و فعالیت ها با احتیاط از سر گرفته می شود

تلاش برای مهار کردن کورونا با موفقیت فزاینده ای در اسرائیل روبرو شده، ولی در بازگشایی فعالیت های اجتماعی، همچنان با احتیاط اقدام می شود و امور بازرگانی، فرهنگی و غیره، به تدریج به حال عادی باز می گردد، گرچه هنوز راه درازی در پیش است.

در پنج روز گذشته هیچ بیمار مبتلا به کورونا فوت نکرده و شمار مبتلایان هر روز کمتر می شود و چندین برابر آن، افرادی که کاملا شفا یافته اند، به خانه های خود باز می گردند.

در نواحی محل سکونت مسلمانان، عید فطر با احتیاط زیاد برگزار می شود و در مساجد و اماکن عمومی فاصله گذاری اجتماعی به خوبی رعایت می گردد.

شمار جان باختگان در اسرائیل در ۲۷۹ نفر متوقف شده و باید امیدوار بود که بالاتر نرود. در میان کشورهایی که کورونا در آن ها گسترده شده، اسرائیل یکی از پایین ترین قربانیان را داشته است.

یکی از نشانه های مهار شدن کورونا آن است که ستاد خرید و واردات تجهیزات پزشکی، که توسط ارتش و سرویس امنیت خارجی اسرائیل مدیریت می شد، از هفته آینده به اختیار وزارت بهداشت باز می گردد. نخست وزیر از تلاش های مقامات امنیتی در تامین وسائل ابراز قدردانی کرد.

از آن جا که در بسیاری از کشورهای جهان وسائل پزشکی کمیاب بود، سرویس امنیت خارجی اسرائیل (موساد) توانست با ارتباطاتی که در سراسر دنیا دارد، این وسایل را در نقاط مختلف شناسایی کند و ترتیب خرید و انتقال آن به اسرائیل را بدهد.

در شبانه روز گذشته تنها ده موارد جدید ابتلا به ویروس شناسایی شده و رقم کلی به شانزده هزار و هفتصد تن رسیده، ولی به موازات آن ۴۳ تن شفا یافته اند و جمعا بیش از چهارده هزار نفر بیمارستان را ترک گفته اند و در حال حاضر فقط ۲۲۸۵ نفر بستری هستند که حال اکثر آن ها نسبتا خوب است و مراحل درمانی ادامه دارد.

قرار است از هفته آینده رستوران ها و استخرهای عمومی و هتل ها، همراه با محدودیت هایی بازگشایی شوند. همچنین فعالیت های فرهنگی و برنامه های جوانان از سر گرفته خواهد شد. تئاترها کشور از ماه آینده بازگشایی خواهد گردید، ولی در آن نیز شمار تماشاچیان به ۷۵ درصد محدود می شود. همچنین به اتوبوس های عمومی اجازه داده شده کمی کمتر از گنجایش حداکثری خود، مسافر سوار کنند.