در پی آتش سوزی های سریالی در ایران کارخانه تولید نوشیدنی بهنوش در غرب تهران  هم در آتش سوخت 

به گزارش رسانه های حکومت حکومت ایران انبار شرکت تولید نوشیدنی “بهنوش” در حاشیه بزرگراه تهران-کرج در آتش سوخت و خسارت زیادی دید باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به سپاه پاسداران هم  به نقل از معاون اداری و مالی شرکت بهنوش گزارش داده است که این آتش‌سوزی در قسمت انبار پالت روی داد و گرما زمینه را برای آتش‌سوزی ایجاد کرد.

در همین راستا، جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران، احتمال «خرابکاری» را به عنوان علت این آتش‌سوزی رد کرد  و گفت :  این حادثه تاکنون خسارت جانی نداشته است.

بروز چندین فقره آتش‌سوزی گسترده در مناطق مختلف ایران و نیز غرق‌شدن کشتی خارک در روزهای اخیر، این پرسش را در ذهن بسیاری ایجاد کرده است که آیا این موارد اتفاقی بوده یا خیر.

بسیاری در رسانه‌های فارسی و عربی احتمال دست ‌داشتن اسرائیل را مطرح کرده‌اند، اما مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند همه اینها حادثه هستند.

در همین ارتباط، علیرضا نوری‌زاده، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی، گفته است احتمالا آتش‌سوزی‌های اخیر در اهواز خرابکاری نبوده‌اند زیرا هر ساله در فصل تابستان در میادین نفتی اهواز اتفاق می‌افتند. نوری‌زاده، اما، غرق‌شدن کشتی خارک و آتش‌سوزی پالایشگاه تهران را به احتمال زیاد عمدی می‌داند.

علیرضا نوری‌زاده، در باره آتش‌سوزی پالایشگاه تهران گفت: «یک آتش‌سوزی عادی نبود. بسیار دقیق و با جزئیات بود و موجب خسارت عظیمی شده است.»

نوری‌زاده یکی از مشکلات بزرگ نظام جمهوری اسلامی را گماشتن «افراد بی‌کفایت و بدون هیچ تجربه فنی در راس تاسیسات نفتی و سایر زیرساخت‌های عمده» ایران می‌داند.

مهرداد خوانساری، دیپلمات پیشین، حکومت ایران هم  گفته است دلیل انکار دست‌داشتن قدرت‌های خارجی در حوادث اخیر در ایران از سوی مقامات جمهوری اسلامی، شرمساری آنها از اذعان به این نکته است که قادر به محافظت از زیرساخت‌های حساس کشور نیستند.

او افزود: «طرف‌های زیادی هستند که علاقه دارند به ایرانی‌ها بگویند آنچه ایران در منطقه انجام می‌دهد — همانند تامین موشک‌هایی که به سمت اسرائیل شلیک می‌شوند، یا حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، و یا آسیب‌رساندن به کشتی‌های اسرائیلی از راه مین‌گذاری در خلیج فارس — بدون هزینه نخواهد بود.»

مهرداد خوانساری در ادامه به نقل از یک کاپیتان پیشین کشتی خارک که هفته پیش در آب‌های عمان غرق شد می‌گوید، چنین کشتی‌ای غرق نمی‌شد «مگر آنکه توسط اژدر و یا وسیله انفجاری دیگری از زیر آب هدف قرار بگیرد.»

به گفته خوانساری، تعداد اندکی از کشورها از لحاظ فنی قادر به انجام چنین عملی هستند.