در پی انفجارهای مرگبار کابل، دیدار نفتالی بنت و جو بایدن با یک روز تاخیر، به امروز جمعه موکول شد

در پی انفجارهای مرگبار کابل که در آن دستکم ۹۰ افغان و ۱۳ نیروی آمریکایی کشته شدند، دیدار نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل که در وانشگتن به سر می برد، با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به تعویق افتاد و به امروز جمعه موکول شد.

این دیدار که قرار بود دیروز پنجشنبه صورت پذیرد، به دلیل پرداختن بایدن به مساله فوری انفجارهای انتحاری کابل و  شرکت در جلسات مشورتی طولانی با مقامات دولتی و نظامی، به تعویق افتاد و جو بایدن تلفنی به نفتالی بنت خبر داد که این دیدار، امروز جمعه انجام خواهد شد.

پرزیدنت بایدن در این تماس تلفنی، از این‌که نخست وزیر اسرائیل حاضر شده است دیدار دو جانبه به علت پیش آمدن شرایط ویژه، به تعویق افتد سپاسگزاری کرد. در این گفتگو، بنت با ملت آمریکا ابراز همدردی کرد و گفت: «همانگونه که ملت آمریکا همیشه در کنار اسرائیل بوده است، ملت اسرائیل نیز در این روزهای دشوار در کنار مردم آمریکا می‌ایستد و با آن‌ها ابراز همبستگی و همدردی می‌کند».

دفتر نخست وزیر اسرائیل، اعلام کرد که دیدار نفتالی بنت و جو بایدن، روز جمعه، ساعت ۱۰ و ۲۵ دقیقه بامداد به وقت محلی، در کاخ سفید برگزار خواهد شد.

مقامات اسرائیلی، به علت مشغله مقامات ارشد آمریکایی در مورد افغانستان، به پیامدهای عملی این دیدار چندان خوش بین نیستند.

در اسرائیل به بنت هشدار داده بودند که با توجه به اوضاع حاد افغانستان و مشکلات فزاینده‌ای که در امر تخلیه نیروهای آمریکایی و متحدان آن از فرودگاه کابل پیش آمده و تمام توجه و وقت بایدن را به خود مشغول داشته است، اکنون زمان مناسبی برای انجام این سفر نیست، اما نفتالی بنت که این اولین دیدارش از آمریکا پس از رسیدن به مقام نخست وزیری است، برای انجام این سفر و دیدار با جو بایدن، پافشاری کرد.

نفتالی بنت روز چهارشنبه (دو روز پیش) با وزیر دفاع ایالات متحده، وزیر خارجه آن کشور و مشاور امنیت ملی آمریکا، دیدارهای مفصلی داشت که در آن‌ها، همکاری‌های نظامی و سیاسی بین دو کشور مورد بحث قرار گرفت. هر سه مقام ارشد آمریکایی در این دیدارها گفتند که دولت ایالات متحده خود را نسبت به تامین امنیت اسرائیل و حفظ برتری نظامی این کشور متعهد می داند.

موضوع برنامه‌های هسته‌ای ایران، محور اصلی گفتگوها و رایزنی نفتالی بنت با مقامات آمریکایی است.

مقامات اسرائیلی، پیش از انجام این سفر، بسیار امیدوار بودند که نخستین دیدار بین رئیس جمهوری جدید در ایالات متحده با نخست وزیر تازه کار اسرائیل، بتواند پایه گذار تحکیم روابط بین دو کشوری باشد که به یکدیگر نیاز بسیار دارند. این نیاز، به ویژه از جانب اسرائیل است که همیشه به پشتیبانی نظامی، امنیتی، سیاسی و اقتصادی ایالات متحده نیاز داشته است.

نفتالی بنت با انتشار پیام ویژه‌ای، کشته شدن چندین سرباز آمریکایی و شهروندان افغانستانی را به دولت و ملت ایالات متحده تسلیت گفت. بنت در پیام خود نوشت که سربازان آمریکایی جان خود را در راه آزادی و مبارزه با تروریسم از دست دادند و هدفشان تحکیم امنیت در ایالات متحده و جهان بود.

نخست وزیر اسرائیل پیش از دیدار با پرزیدنت بایدن، گفته بود که دولت کنونی اسرائیل راهکار برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل را رد می کند. او در عین حال گفته بود که دولت او قصد ندارد بخشی از کرانه باختری را به خاک کشور ملحق کند، ولی احداث واحدهای مسکونی در آبادی های اسرائیلی نشین متوقف نخواهد بود. پرزیدنت بایدن خواستار متوقف گردیدن آبادی سازی اسرائیل در کرانه باختری شده بود.

ولی موضوع اصلی که نفتالی بنت قصد دارد با پرزیدنت بایدن در میان گذارد، ادامه پیشرفت رژیم ایران به سوی دستیابی به بمب هسته ای می باشد. بنت گفته است که بازگشت به توافق پیشین برجام یک اشتباه بزرگ است و رژیم ایران را از ادامه شتاب به سوی بمب هسته ای باز نخواهد داشت. او گفته است که قصد دارد یک گزینه دیگر پیشنهاد کند و آن، برپایی اتحاد منطقه‌ای برای رویارویی با برنامه‌های اتمی رژیم ایران می باشد.

معلوم نیست که این طرح اسرائیلی تا چه حد ممکن است مورد استقبال رهبر ایالات متحده قرار گیرد. در هر حال، وزیر خارجه ایالات متحده گفته است که دولت واشنگتن همچنان در انتظار بازگشت رژیم ایران به میز مذاکرات، پس از آغاز به کار دولت رئیسی می باشد.