در پی بازداشت شهروندان دوتابعیتی توسط سپاه پاسداران،  سفرای ایران در فرانسه،‌ بریتانیا و آلمان احضار شدند 

در اعتراض به وضعیت زندانیان سیاسی و همچنین بازداشت شهروندان دو تابعیتی از سوی حکومت ایران،دولت‌های سه کشور فرانسه،‌ آلمان و بریتانیا،  سفرای تهران در این سه کشور را احضار کردند.

روزنامه گاردین در این باره نوشته است:  نسخه‌ای از نامه‌ وزارت خارجه بریتانیا به حمید بعیدی‌نژاد،‌ سفیر تهران در لندن، را مشاهده کرده که در آن سیاست «بازداشت‌های خودسرانه» ایران مورد انتقاد قرار گرفته و اشاره شده این مساله «به صورت جدی» جایگاه بین‌المللی این کشور را تضعیف می‌کند.

گاردین در ادامه نوشته است: چند روز پیش نیز بهرام قاسمی و محمود فرازنده،‌ سفرای تهران در پاریس و برلین، نیز احضار شده و انتقادهای مشابهی دریافت کرده‌اند.

به گزارش گاردین، در نامه‌ای که وزارت خارجه بریتانیا به سفیر ایران داده، ضمن انتقاد از شرایط حقوق بشر و زندانیان سیاسی در ایران اشاره شده شهروندان بریتانیا، از جمله دو تابعیتی‌ها، اغلب در شرایط سخت و بدون توجیه در زندان‌های این کشور نگهداری می‌شوند.

گاردین نوشته که با این حال، این سه کشور هشدار صریح و روشنی نداده‌اند که آیا نقض حقوق بشر از سوی حکومت اسلامی، حمایت آن‌ها از تهران در زمینه برجام و برنامه‌ هسته‌ای را تهدید خواهد کرد.

وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرده زندانیان دو تابعیتی خودسرانه بازداشت شده‌اند و مستحق پیوستن به خانواده‌هایشان هستند.

شایان گفتن است که این نخستین اقدام هماهنگ سه کشور اروپایی در واکنش به نقض حقوق بشر در ایران به خصوص در زمینه حبس شهروندان و محکومیت قضایی دوتابعیتی‌هاست.

در این هشدار هماهنگ، فشار رژیم ایران به رسانه‌ها و سازمان‌های فرهنگی درون ایران نیز مورد اشاره قرار گرفته است.

این اقدام از یک سو در واکنش به افزایش فشار نیروهای امنیتی سپاه پاسداران به نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی، است که به اتهام جاسوسی حکم حبس دریافت کرده و هم‌اکنون در حبس خانگی به سر می‌برد.

زاغری طی گزارشی به دادستانی تهران و وزارت خارجه بریتانیا گفته است ماموران امنیتی سپاه پاسداران او را حین حبس در منزل والدینش مورد آزار و اذیت و تهدید قرار داده‌اند.

همزمان پاریس نیز چندین‌بار ادامه بازداشت فریبا عادلخواه، استاد دانشگاه ایرانی-فرانسوی که در اوین نگهداری می‌شود،‌ را مورد انتقاد قرار داده و خواستار آزادی او شده است.

فشار کشورهای اروپایی هم‌زمان با آن صورت می‌گیرد که در ایران اعتراض‌های عمومی و رسانه‌ای به اعدام نوید افکاری و ادامه حبس و محکومیت سایر شهروندان شرکت‌کننده در اعتراضات سراسری افزایش یافته است.

سه دولت اروپایی با اشاره به اعدام نوید افکاری تصریح کرده اند:  همه مردم باید حق و آزادی داشته باشند تا عقاید خود را ابراز و بیان کنند.

همچنین وخامت سلامتی نسرین ستوده،‌ فعال حقوق بشر زندانی در اوین،‌ نیز که پیشتر با واکنش مقام‌های اروپا مواجه شده از جمله موضوعات نامه تذکر وزارت خارجه بریتانیا به سفیر ایران بوده است.