در پی توهین  بایدن به پوتین؛ روسیه سفیر خود را از واشنگتن فراخواند

کوتاه مدتی پس از آنکه بایدن پوتین را قاتل توصیف کرد سفیر روسیه در ایالات متحده به مسکو فراخوانده شد. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز با انتشار بیانیه ای در  این باره گفته است که علت این تصمیم، “بررسی چشم‌انداز روابط با واشنگتن” است.

جو بایدن، چند روز پیش در مصاحبه با شبکه خبری “ای بی سی نیوز” پرزیدنت ولادیمیر پوتین، را قاتل توصیف کرد ، پس از این اظهارات ، مقامات و رسانه‌های روسیه به شدت واکنش نشان دادند و آن را محکوم کردند. و وزارت خارجه روسیه نیز سفیر این کشور را از واشنگتن به مسکو فراخواند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه تایید کرد که روابط آمریکا و روسیه در شرایط دشواری قرار گرفته و در سال‌های اخیر “از طرف واشنگتن بن بست کشانده شده” و روسیه قصد دارد تعیین کند که آیا راه اصلاح روابط روسیه و آمریکا وجود دارد یا خیر.

در ادامه بیانیه سخنگوی وزارت خارجه روسیه آمده است مسکو علاقه دارد “از تخریب برگشت‌ناپذیر روابط جلوگیری کند”.

همزمان بر اساس گزارشی که از دفتر آوریل هینس، هماهنگ‌کننده نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا منتشر شده است نشان می دهد که ، مسکو تلاش زیادی برای تاثیرگذاری بر نتیجه انتخابات به خرج داده است.طبق داده‌های سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا، در روند انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر، روسیه به نفع دونالد ترامپ دخالت کرده و تلاش کرده است، به موقعیت بایدن آسیب برساند.

بر اساس  این گزارش، شخص پوتین فرمان اقدامات علیه بایدن را داده است.

بایدن در این گفتگوی تلویزیونی همتای روس خود را یک “قاتل” دانست. و او را تهدید کرد، اگر دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا صحت داشته باشد، پوتین تاوان آن را خواهد داد.

اعمال و رفتار جو بایدن در برخی موارد نه تنها با آنچه که از او انتظار می‌رفت همخوانی ندارد بلکه تعجب‌برانگیز هم است.

شماری از مقامات ارشد روسیه فوری و با شدت به اظهارات بایدن واکنش نشان دادند از جمله آنان ویاچسلاو ولودین، رئیس دومای روسیه  است که در سرویس آنلاین تلگرام نوشت: «پوتین رئیس جمهور ما است و حمله به او حمله به کشور ما به‌شمار می‌رود».

او اظهارات بایدن را “هیستری ناشی از ناتوانی” خواند.