در چارچوب قانونی در مورد خاورمیانه، سنای ایالات متحده فعالیت نهادی برای تحریم اسرائیل را ممنوع کرد

در پیش نویس قانونی که به سنای ایالات متحده ارائه گردیده، و به امور خاورمیانه می پردازد، از جمله آمده است که باید با نهادهایی که می کوشند موجب تحریم اسرائیل در جهان گردند، قاطعانه مبارزه شود

سنای ایالات متحده لایحه ای را تصویب کرد که هدف از آن مبارزه با نهادی است که برای به تحریم کشاندن دولت ها و سازمان ها و شرکت ها علیه اسرائیل، به فعالیت جهانی، به ویژه در کشورهای غربی دست می زند.

این نهاد که بی دی اس نامیده می شود، و فلسطینیان نقش عمده ای در آن ایفا می کنند، حتی می کوشد که اسرائیل مورد تحریم هنری و دانشگاهی قرار گیرد و فروش محصولات اسرائیلی که در آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری تولید می شود جلوگیری گردد.

در پیش نویس قانونی که به سنای ایالات متحده ارائه گردیده، و به امور خاورمیانه می پردازد، از جمله آمده است که باید با نهادهایی که می کوشند موجب تحریم اسرائیل در جهان گردند، قاطعانه مبارزه شود.

تا کنون فرمانداران چند ایالت در آمریکا فرمان هایی را به همین هدف صادر کرده اند، ولی اکنون سنای ایالات متحده است که وارد این پیکار می شود.

بی دی اس، در طول فعالیت های چند سال اخیر توانسته است شماری از هنرمندان خارجی را از سفر به اسرائیل و اجرای برنامه های هنری در این کشور باز دارد. این نهاد همچنین برای ادامه همکاری و تبادلات فرهنگی بین دانشگاه هایی در کشورهای خارجی با دانشگاه های اسرائیل، مشکلاتی ایجاد کرده است.

آگاهان می گویند که هدف پنهانِ این نهاد، تشویق ترور فلسطینی و طرفداری از ادامه خشونت است و به تروریسم یاری می رساند.

پیش نویس لایحه ای که در این مورد به سنا ارائه شده بود، با اکثریت ۷۷ رای موافق در برابر ۲۱ رای مخالف مورد تصویب قرار گرفت و باید برای ادامه روند قانون گذاری، در مجلس نمایندگان نیز مطرح گردد و به رای گیری گذاشته شود.

آگاهان سیاسی تصویب این لایحه در سنای ایالات متحده را گام مهمی در راه مبارزه با تروریسم و حمایت از روند صلح می دانند.

به دنبال تلاش های نهاد موسوم به بی دی اس، در پارلمان کشور کوچک ایسلند لایحه ای از تصویب گذشت که فروش کالاهای تولیدی در ابادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری را ممنوع می سازد. ولی دولت این جزیره که در بخش شمال غربی قاره اروپا قرار دارد، اعلام کرده که با چنین اقدامی مخالف است.

در لایحه ای که از تصویب گذشته، و به امور کلی خاورمیانه مربوط می شود، از جمله، با خروج سربازان آمریکایی از سوریه نیز مخالفت گردیده و چنین اقدامی “شتابزده” توصیف شده است.

یک دیدگاه

  1. ببینید اگر ایرانیها را به کشورتان فرا خوان دهید همه ایرانیها میخواهند به کشورتان پناهنده شوند و به شما کمک کنند اینطور که میبینم این دمکراتهایه نادان همش قوانینی را که بر ضد شماست امضا میکنند و چون سنا دست انان نیست نتوانستند چانه زنی کنند و خیلی دمکراتها پول دوست و بی ملاحظه اند

Comments are closed.