در چهلمین روز جان باختن مسافران هواپیمای اوکراینی، دولت کی یف یک بار دیگر خواستار مجازات مسئولان ایرانی شد

در مراسمی که برای یادبود چهلمین روز جان باختگان هواپیمای اوکراینی که در شهر کی‌یف برگزار شد، وزیر خارجه جمهوری اوکراین از جمله گفت: دادستانی کل اوکراین از حکومت ایران خواسته که یک گروه تحقیق مشترک تشکیل شود تا “همه کسانی که در این اتفاق مقصر بوده‌اند، مجازات شوند، نه فقط کسی که دکمه را فشار داده است بلکه منظور ما همه کسانی است که تصمیماتشان به ساقط شدن هواپیمای ما و مرگ همه سرنشینان آن منجر شد.”

وزیر خارجه اوکراین افزود:  “متخصصان زیادی هستند که به ما می‌توانند کمک کنند. ما با آنها تماس گرفتیم، ما به دقت عمل می‌کنیم اما در جهتی که بتواند به ما کمک کند تا اطلاعات کاملی از آنچه که برای هواپیمای ما اتفاق افتاده را به دست بیاوریم.”

پریستایکو گفت : در روزهای گذشته نیز در ملاقات با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران از او خواسته به کشف حقیقت کمک کند. وزیر خارجه حکومت ایران پیشتر  اعلام کرد: «ایران، جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به دولت‌های خارجی تحویل نخواهد داد.

در این مراسم رسمی با حضور اعضای خانواده و نزدیکان یازده اوکراینی که در اثر سقوط هواپیما کشته شدند، از سنگ یادبود این پرواز در فرودگاه شهر کی‌یف رونمایی شد.

گفتنی است از ایران خواسته شده که جعبه سیاه هواپیما را به کشور فرانسه تحویل دهد تا رمزگشایی شود. ایران می‌گوید که قادر به استخراج اطلاعات از جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی نیست اما آن را در اختیار دولت‌های خارجی هم قرار نخواهد داد و خواهان انتقال تجهیزات و متخصصان به ایران شده است.

محمد اسلامی، وزیر راه ایران نیز اعلام کرد: “اگر بتوانیم جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را در ایران و اگر نتوانیم در کشور ثالث و با هماهنگی اوکراین بازخوانی می‌شود.”

اسلامی در  پاسخ به این سوال که ممکن جعبه سیاه به کشور فرانسه ارسال شود ؟گفت: “امکان ارسال جعبه سیاه هواپیما به هر جایی که ضوابط بررسی رعایت شود وجود دارد، جعبه سیاه آسیب دیده است و نیاز به ترمیم دارد و باید با احتیاط بازخوانی شود.

همزمان با این مراسم تجمعی از سوی ایرانیان در  مقابل سفارت ایران در کی‌یف برگزار شد: تجمع‌کنندگان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی یکی از پلاکاردها نوشته شده بود : “دست از دروغ گفتن بردارید و به قربانیان احترام بگذارید.”