در کنار حمله موشکی به مرکز اسرائیل، حماس و جهاد در غزه به تعرضات دیگری نیز همچنان دست می زنند

در کنار حمله موشکی به مرکز اسرائیل، حماس و جهاد در غزه به تعرضات دیگری نیز همچنان دست می زنند

حمله موشکی به مرکز اسرائیل و اصابت آن به خانه ای که هفت تن ساکنان آن و خانه های مجاور زخمی شدند، تنها رویداد وخیم امنیتی در شبانه روز اخیر نبوده است.

در خط مرزی اسرائیل با غزه، شب گذشته تظاهرات بسیار خشونت آمیزی برگزار شد که ساعت ها ادامه داشت و صدای صدها انفجار شنیده شد.

سازمان های ترور فلسطینی اعلام کرده اند که امروز نیز همایش بزرگی در غزه برپا خواهند کرد تا پایان یک سال از آشوب های خط مرزی را جشن بگیرند.

سال گذشته در چنین روزهایی، حماس اعلام کرد که با شعار “راهپیمایی بازگشت”، قصد دارد هر هفته روزهای آدینه، اغتشاشات وخیمی را علیه اسرائیل در خط مرزی به راه اندازد تا فلسطینی ها بتوانند اورشلیم را به تصرف در آورده و اسرائیل را نابود کنند. خواست فوری حماس و دیگر سازمان های ترور، برداشتن محاصره زمینی و دریایی اسرائیل علیه نوار غزه بود.

در دو ماه گذشته، این اغتشاشات هفتگی، به رویدادهای شبانه مبدل شده و تقریبا هر شب، سازمان های ترور هزاران فلسطینی را به خط مرزی می آورند تا با انفجار بسته های باروت و وسایل انفجاری دیگر، جدار مرزی را خراب کنند و وارد خاک اسرائیل شوند. بسیاری از افرادی که به این تظاهرات آورده می شوند، کودکان، نوجوانان و زنان هستند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل در یک گزارش مقدماتی خواهان رسیدگی به این اتهام شده است که اسرائیل به سوی کودکان و زنان شلیک واقعی کرده است. در این گزارش به مسؤولیت سازمان های ترور به آوردن این کودکان به خط مرزی اشاره ای نشده و همچنین تعرضات موشکی از غزه و هوا کردن بادکنک های انفجاری و بادبادک های آتش زا نادیده گرفته شده است.

حماس امروز (دوشنبه) یکمین سالگرد آغاز این اغتشاشات را جشن می گیرد و قرار است یحیی سنوار سرکرده حماس در غزه سخنران اصلی باشد. سنوار مدت چندین سال به جرم عملیات تروریستی در زندان اسرائیل بود، ولی در چارچوب آزادی یک سرباز اسیر اسرائیلی، همراه با یک هزار تن دیگر تروریست فلسطینی از زندان رها شد و به مقام سرکردگی حماس رسید.

این جشن در حالی برگزار می شود که به گفته خود مقامات فلسطینی در غزه، در ظرف اغتشاشات یک ساله، آنان بیش از دویست قربانی داده اند و حدود سه هزار تن به طور سطحی و یا متوسط زخمی شده اند و سازمان های ترور نتوانسته اند به هیچ یک از هدف های خود برسند.

در کنار حمله موشکی و اغتشاشات در خط مرزی، سازمان های ترور در غزه به هوا کردن بادکنک ها نیز ادامه می دهند. روز گذشته بر اثر انفجار یک بادکنک، یک شهروند اسرائیلی جراحات سبک برداشت.

در کنار این رویدادها، تروریست های فلسطینی از گروه حماس که به جرم عملیات آدمکشی در یکی از زندان های اسرائیل به سر می برند، در اعتراض به پارازیت انداختن روی تلفن های همراه، از جانب مقامات زندان، به آشوب دست زدند و با کمک قطعات سیم خاردار به دو زندانبان حمله بردند که جراحات یکی از آن ها متوسط و دومی سبک اعلام شد. در جریان سرکوب این آشوب، دو زندانی فلسطینی نیز زخمی شدند که در کنار زندانبانان، در بیمارستان بستری هستند.

دخول تلفن همراه برای زندانیان تروریست فلسطینی ممنوع است. ولی شماری از زندانیان توانسته اند گوشی تلفن به زندان قاچاق کنند و از این رو مقامات زندان دستگاه پارازیت را به کار می اندازند که زندانیان امکان تماس تلفنی نداشته باشند.

یک دیدگاه

Comments are closed.