در کنار طرح صلح با فلسطینیان، نتانیاهو درباره تحریم ها علیه ایران نیز با برایان هوک گفتگو کرد

در دیداری که شب گذشته (چهارشنبه) در دفتر نخست وزیری در اورشلیم برگزار شد، در کنار جارد کوشنر فرستاده ارشد پرزیدنت ترامپ در امور منطقه ای، برایان هوک سرپرست اِعمال تحریم ها علیه حکومت ایران نیز حضور داشت و این در حالی که به طور رسمی گفته شده بود که هدف از این دیدار، بحث درباره طرح صلح ایالات متحده بین اسرائیل و فلسطینیان می باشد.

ایالات متحده بر این باور است که یکی از موانع عمده پیشبرد صلح بین اسرائیل و فلسطینیان نقشی است که حکومت ایران در منطقه در پیش گرفته و گروه های تندرو فلسطینی را تحریک می کند که با افزایش عملیات تروریستی، هرگونه امکان آشتی را مختل سازند.

گفته می شود که در حاشیه دیداری که به مساله پیشبرد صلح اختصاص داشت، برایان هوک به طور جداگانه با نتانیاهو درباره میزان تاثیرگذاری تحریم ها به گفتگو پرداخت.

جارِد کوشنر و همراهانش در مرحله دوم سفر خاورمیانه ای خود به اسرائیل آمده اند تا درباره جزئیات طرح صلح، پیش از رونمایی کردن آن به مشورت بپردازند.

در این دیدار مشاوران ارشد نظامی و سیاسی نخست وزیر، و همچنین جیسون گرینبلات فرستاده پرزیدنت ترامپ در امور خاورمیانه و دیوید فریدمن سفیر آمریکا در اسرائیل حضور داشتند.

در گزارش های پیشین آمده بود که ایالات متحده قصد دارد یک همایش منطقه ای با حضور رهبران کشورهای عرب و اسرائیل، برای ایجاد صلح و آشتی بین طرفین برپا سازد.

گرچه ایالات متحده هنوز واکنشی نسبت به این خبر نشان نداده و میزان درستی آن را تائید نکرده، حکومت خودگردان فلسطینی از این برنامه ابراز خشم کرده و آن را مردود دانسته است.

جارد کوشنر و همراهان در زمانی به اسرائیل رسیدند که هیات دولت احداث هفتصد واحد مسکونی برای فلسطینیان در کرانه باختری را مورد تصویب قرار داد. ناحیه ای که در آن این ساختمان سازی در ابعاد گسترده انجام خواهد گرفت، در بخشی از کرانه باختری قرار دارد که به طور کامل در تسلط و مدیریت اسرائیل است.

اسرائیل اعلام کرده که برای تامین رفاه فلسطینیان، این برنامه را تصویب کرده است. ولی محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی نسبت به این تصمیم نیز ابراز خشم کرد و گفت: «این خاک مال فلسطینیان است و آن ها به اجازه اسرائیل نیازی ندارند».

ملک حسین پادشاه اردن، در دیدار روز گذشته با جارِد کوشنر و همراهان او، دوباره تاکید کرد که بهترین راهکار برای برطرف کردن نزاع فلسطینی – اسرائیلی آن است که کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل برپا گردد و شرق اورشلیم پایتخت آن اعلام شود. مهمترین اماکن مقدس یهودی و از جمله دیوار ندبه و حفریات دوران حضرت داود، در این نقطه از شهر قرار دارد و اسرائیل نمی تواند از مهمترین آثار فرهنگ و تمدن خود صرف نظر کند. شهر اورشلیم، سه هزار سال پیش توسط حضرت داود برپا شد و بیت المقدس یهود بر روی تپه ای بنا گردید که امروز جایگاه مسجد الاقصی و مسجد عمر است.

3 دیدگاه‌

  1. ******آمریکا باید تحریمهای اتمی صلح جویانه روسیه و چین درمورد دولت ایران که نه در مفابل مردم ایران و نه در مقابل مردم خاورمیانه مسئولیت و نه شروعیت دارند وتا حالا مثل پاکستان دنبال غنی سازی گسترده و مخفیانه دور از بازرسی هم بوده مجددا برگرداند چراکه اصلا خود شخص صالحی یا رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هم اعتراف کرده است که ما تا حالا۲۴۰ تن اورانیوم را در فردو غنی سازی کرده ایم و سالها با کمک آلمان و روسیه در حال احداث کارخانجات فولاد عظیم در اصفهان و اهواز و بندرعباس ساخت فولادهای خاص در اردکان و میبد و به دنبال ساخت و تجهیز کارخانه های اسلحه سازی و تانکسازی بوده اند و با استفاده از اورانیوم نیمه غنی شده حتی سالها در حال ساخت سلاحهای تاکتیکی ضد تانک و کشتی با قابلیت نفوذ و ذوب بالا بوده است و سالها درحال آزمایشات هسته ای مناطق کردنشینی چون سر پل ذهاب کرد نشان و مناطق دارای سکنه بلوچ و کرد نشین ناحیه مکران جنوب کرمان و حتی در مناطق به شدت گسلی برای از بین بردن کردها و تهیه مواد اولیه ساخت سلاحهای مخرب اقدام میکرده است که به بیش از ۵۰ کشور تا ۵۰ میلیارد دلارهم قبلا حتی صادرات سلاح داشته است و تحریمهای سازمان ملل در موردرژیمهای سوریه و عراق را هم اجرا نمیکرده وبا حزب الله صادرات صلاح هم داشته است و چون این رژیم بشدت سرکوبگر و فاشیست کشورهای منطقه و از جمله اسرائیل را هم دائم به نابودی تهدید میکند و کشورهای خاورمیانه فعالیتهای ترورزیستی دارد به هیچ وجه قابل اعتماد نبوده و صلاحیت داشتن تواناییهای غنی سازی هسته و ساخت و توسعه نیروگاههای اتمی سنگین و سبک را به هیچ وجه ندارد و حقوق بشر را هم در کشور خود و هم کشورهای منطقه دائما نقض میکند روسها هم بایدحتما همکاری های خود را با رژیم تروریستی قطع کنند و جمع کنند و بروند و در غیر اینصورت یا تحریم میشوند و یا بلاهای به شدت بد تر از فاجعه چرنوبیل وآتشسوزی های دها میلیون هکتاری جنگلهای سیبری بر سرشان آنها نازل خواهد آشد و مورد بمب بارانهای خاص آمریکا قرار خواهند گرفت و ضایع خواهند شد .

  2. اسرائیل نمی تواند از مهمترین آثار فرهنگ و تمدن خود صرف نظر کند، اما انتری نژاد بناهای تاریخی ای را که نماد فرهنگ و تمدن ایرانیان بود به زیر آب سدها بست!!

Comments are closed.