در کنگره آمریکا لایحه ای مورد بررسی قرار می گیرد که به موجب آن، بلندیهای گولان جزو خاک اسرائیل شناخته خواهد شد

اسرائیل چند سال پس از جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ و تسلط بر بلندی های گولان، آن ناحیه را با تصویب قانونی به سرزمین خود ملحق کرد. ولی با گذشت حدود پنجاه سال از آن اقدام، هنوز هیچ کشور دیگری این حق حاکمیت اسرائیل را مورد تائید قرار نداده است

کنگره ایالات متحده در یک اقدام دوستانه دیگر نسبت به اسرائیل، به بررسی لایحه ای می پردازد که به موجب آن، دولت آمریکا حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان را به رسمیت می شناسد. این لایحه روز گذشته (سه شنبه) به مجلس سنا ارائه شد و احتمال می رود که احتمال خوبی برای تصویب آن وجود دارد.

اسرائیل چند سال پس از جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ و تسلط بر بلندی های گولان، آن ناحیه را با تصویب قانونی به سرزمین خود ملحق کرد. ولی با گذشت حدود پنجاه سال از آن اقدام، هنوز هیچ کشور دیگری این حق حاکمیت اسرائیل را مورد تائید قرار نداده است.

ولی در شرایط کنونی، که بشار اسد به تدریج قدرت پیشین خود را باز می یابد و دوباره بر سراسر کشور نیمه ویران سوریه مسلط می شود، برخی سیاستمداران آمریکایی بر این باور هستند که موقعیت مناسبی وجود دارد که بلندی های گولان به عنوان بخشی از خاک اسرائیل، مورد شناسایی قرار گیرد.

در لایحه ای که برای بررسی و رای گیری، به کنگره آمریکا ارائه شده، از جمله آمده است که دولت آمریکا حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان را به رسمیت می شناسد.

در معاهده ای که حدود هفتاد سال پیش در ژنو بین بسیاری از کشورها امضا شد، آمده است که هیچ کشوری حق ندارد بخش از خاک کشور دیگری را که در جنگ به تصرف درآورده، به خاک خود ضمیمه کند.

استدلال اسرائیل آن است که خود سوریه و مصر بودند که با حمله جنگی به اسرائیل، قصد داشتند این کشور را نابود کنند و در تلاش خود با شکست روبرو شدند.

کنوانسیون ژنو بارها توسط کشورهای قدرتمند و به ویژه روسیه زیرپا گذاشته شده است.

از هنگامی که دولت پرزیدنت ترامپ در ایالات متحده قدرت را به دست گرفت و روابط ویژه ای با اسرائیل برقرار ساخت و سفارتخانه خود را به اورشلیم منتقل ساخت، سیاستمداران اسرائیلی کوشیدند دولت واشنگتن را متقاعد سازند که به رسمیت شناختن حق حاکمیت اسرائیل بر گولان، به پیشبرد صلح یاری خواهد رساند.

در پنجاه سال اخیر، اسرائیل بلندی های گولان را کاملا آباد کرده و یک شهر بزرگ و ده ها آبادی و شهرک در آنجا برپا ساخته و آن مکان به یکی از جاذبه های گردشگری اسرائیل مبدل شده است.

بلندی های گولان بر سراسر اسرائیل مُشرف است و از نظر نظامی، اهمیت راهبردی دارد. فرماندهان سپاه قدس در ماه های اخیر بارها گفته اند که با استقرار در سوریه، می توانند ده ها هزار رزمنده را به سوی گولان بفرستند و بر این ناحیه مسلط شوند و سپس مردم اسرائیل را ناچار سازند که از طریق دریا، از کشور خود فرار کنند.

سناتور آمریکایی تد کروز که از تدوین کنندگان طرح به رسمیت شناختن حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان است، در توجیه لزوم طرفداری از این لایحه گفت که تصویب آن، برای منافع استراتژیک و نظامی ایالات متحده نیر سودمند خواهد بود.

3 دیدگاه‌

  1. درمتن خبرجاداشت که به مطلب زیراشاره میشد :
    « قبل ازجنگ ۱۹۶۷ روزی نبودکه توپخانه سوریه ازبلندی گولان گلوله های اهدائی کاخ کرملین رابرسرمردم اسرائیل نبارد »
    جاداردکه معاهده ژنودراین مورد تُرشی انداخته شده وجهت بشاراسد ارسال شود!

  2. درود بر اسراییل، آمریکا در مورد ((( الحاق بلندی های جولان به خاک اسراییل ، باید بسیار سفت و سخت بایستاد و بلندی های جولان را جزو اسراییل قراردهد و بلافاصله انگلستان و آلمان و کشورهای برتر جهان هم در کنار امریکا بایستند))) و اگر بیشتر کشورهای قدرتمند همراه امریکا شوند دیگر کشورها هم اندک اندک به این طرح می پیوندند ، واین تا حدودی از قدرت تروریستی سوریه برای حمله یا جاسوسی وتسلط اطلاعاتی بر اسراییل میکاهد و سبب آرامش خاورمیانه در آینده خواهد شد * چرا که اگر این منطقه در دست اسراییل نباشد هیچگونه صلح و آرامشی هم نخواهد بود * و اسراییل در این مورد نباید هرگز کوتاه بیاید و از طرفی اسراییل باید با اتحاد با کشورهای عربی باید لبنان وایران وسوریه را منزوی کند تا دنیا در کنار اسراییل باشد .اسراییل از طرفی باید از قدرت ایران در اورپا بکاهد و جاسوسهای ایرانی را در اورپا بایکوت کنند و از نفوذ اسلام شیعه وتندرو در اورپا و امریکا جلوگیری کند تا ایران با تبلیغات دروغین در بین اورپایی ها وامریکایی ها یهودستیزی را گسترش ندهد .به امید روزی که ایران آزادشود و اتحاد اسراییل وایران دوباره از سر گرفته شود ، پاینده ایران و جاوید اسراییل ، آمین

  3. باز پس دادن مراکزی که موقیعت استراتژیک دارند برای جلوگیری از رویدادهای امنیتی و تنش‌ها در منطقه برای هیچ یک از طرفین مفید نمی‌باشد. کنوانسیون ژنو امنیت ملی اسرائیل را در صورت بروز مشکل رفع نخواهد کرد. بلندیهای جولان می‌بایست فعلأ تا به روی کار آمدن یک دولت ملی در سوریه به حالت خود در دست اسرائیل باقی باشد.

Comments are closed.