در یادروز هولوکاست، اسرائیل پذیرای رهبران و بلندپایگان بیش از شصت کشور و از جمله پرزیدنت پوتین است

اسرائیل  از هم اکنون پذیرای ده ها تن از رهبران بیش از شصت کشور جهان که به اورشلیم می آیند، خود را آماده می سازد. روسای جمهوری و پادشاهان و نخست وزیران بیش از چهل کشور برای شرکت در آئین یادروز هولوکاست در روزهای آینده وارد اسرائیل می شوند تا به مناسبت هفتاد و پنجمین سال شکست ارتش آلمان نازی و آزادی اردوگاه مرگ آشوویتس، یاد قربانیان یهودی را گرامی دارند.

در سال های جنگ جهانی دوم، حکومت آلمان نازی حدود یک و نیم میلیون نفر انسان را در دو اردوگاه آشوویتس و بیرکناو که در نزدیکی یکدیگر قرار دارند به قتل رساند و پیکر آنان را به خاکستر مبدل کرد. حدود یک میلیون نفر از این قربانیان، یهودی بودند.

بلندپایه ترین میهمانی که انتظار آمدن او می رود، پرزیدنت ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه است. همچنین مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده میهمان اسرائیل در این رویداد بین المللی خواهد بود.

همچنین پادشاهان چهار کشور اروپایی به اسرائیل می آیند که عبارتند از پادشاه اسپانیا، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ. ولیعهدهای دو کشور بریتانیا و نروژ نیز در شمار میهمانان برجسته هستند.

روسای جمهوری بیست و شش کشور نیز در روزهای آینده به تدریج وارد اسرائیل می شوند که رهبران این کشورهای می باشند: روسیه، فرانسه، آلمان، اوکراین، رومانی، ایتالیا، اتریش، یونان، قبرس و چندین رهبر دیگر کشورهای پنج قاره جهان می باشند.

اسرائیل پرزیدنت پوتین را مهمترین میهمان این مراسم تلقی می کند و برای خوش آمد به او برنامه های ویژه ای ترتیب داده شده است که از جمله گشایش بنای یادبود دلاوری های ارتش سرخ در برابر تهاجم ارتش نازی به شهر لنینگراد در جنگ جهانی دوم می باشد. در فرودگاه بین المللی بن گوریون، هنگام ورود پوتین آئین کامل احترامات نظامی برگزار خواهد شد. پرزیدنت پوتین دیدارهای جداگانه ای نیز با مقام رئیس جمهوری اسرائیل و نخست وزیر خواهد داشت.

همه مهمانان بلندپایه به ضیافت شام در مقر ریاست جمهوری در اورشلیم دعوت شده اند و هفته آینده مصادف با بیست و هفتم ماه میلادی ژانویه، یادروز قربانیان هولوکاست در موزه ید و شم در اورشلیم برگزار می شود.

این یاد روز حدود پانزده سال پیش توسط سازمان ملل متحد تعیین گردید و علت این اقدام، اظهارات شرم آور محمود احمدی نژاد در انکار هولوکاست بود. علی خامنه ای نیز پیش از احمدی نژاد، ادعا کرده بود که قتل یهودیان به دست آلمان نازی در جنگ جهانی دوم دروغ است و برای پایمال کردن حقوق فلسطینی ها جعل شده است.

سازمان ملل در پاسخ به این ادعاهای غیرانسانی سران حکومت ایران، که این چنین بیشرمانه وقوع جنایات علیه یک ملت را انکار می کنند، روز آزادی اردوگاه مرگ آشوویتس را یاد روز هولوکاست اعلام کرد تا همه مردم جهان از واقعیات جنایات آلمان نازی و کشتار یهودیان آگاه شوند و رهبر هیچ حکومتی در آینده درصدد چنین کشتاری علیه مردمان بی دفاع برنیاید.