دستاورد جدید ” گروگان‌گیری” جمهوری اسلامی: زندانیان ایرانی و استرالیایی مبادله شدند 

جولی کینگ و مارک فیرکین، زوج جهانگرد استرالیایی

به دنبال انتشار خبری دایر بر این که رژیم ایران توانست از طریق ربودن دو شهروند استرالیایی، دولت آن کشور را ناچار سازد یک مامور تبهکار رژیم ایران را از زندان آزاد کند، آگاهان گفتند که یکبار دیگر کشورهای غربی به شیوه باجگیری رژیم ایران تسلیم شدند.

مقامات جمهوری اسلامی ، در ازای آزادی رضا دهباشی، تبعه ایرانی که به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا در استرالیا محاکمه و محکوم شده بود، جولی کینگ و مارک فیرکین، زوج جهانگرد استرالیایی بازداشت شده در ایران را آزاد کرد.

رضا دهباشی که به عنوان دانشجوی دکترای دانشگاه کوئینزلند، در استرالیا به سر می‌برد، از سوی دستگاه قضائی این کشور به “تلاش برای ارسال تجهیزات راداری پیشرفته نظامی آمریکایی که برای شناسایی موشک و جنگنده‌های رادارگریز استفاده می‌شود، از راه دبی به ایران” متهم شده بود و در زندان استرالیا بود .

رسانه‌های حکومت ایران  علی دهباشی را یک “نخبه علمی” معرفی کرده‌اند که مشغول تحقیق در مورد ساخت یک دستگاه تشخیص سرطان پوست بوده است.

جمهوری اسلامی ایران  سال هاست که متهم است که با بازداشت و زندانی کردن شهروندان خارجی یا شهروندان دوملیتی خود، از آنان برای فشار به دولت‌های خارجی در زمینه آزادی زندانیان ایرانی مورد نظر خود، یا دیگر مقاصد سیاسی، گروگان گیری  می‌کند.

نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی، که حکومت ایران وی را به جاسوسی متهم کرده، در نامه ای نوشته است : کشور من هفته گذشته مرا در ازای مبلغ هنگفتی که مطالبات سیاسی خودش است به حراج گذاشت.

نزار زکا، شهروند لبنانی-آمریکایی که پس از چهار سال زندان در ایران آزاد شده،  است گفت: از سوی مقامات ایران به گروگان گرفته شده بود.

حکومت ایران به تازگی نیز یک خبرنگار روس را به اتهام جاسوسی برای اسرائیل بازداشت کرده است  که خشم دولت روسیه، یکی از پشتیبان‌های اصلی خود در عرصه بین‌المللی را برانگیخت.