دستورالعمل توقف کمک های مالی آمریکا به سازمان بهداشت جهانی

پرزیدنت ترامپ گفت: «آمریکا به پیشرفت قابل ملاحظه در مقابل ویروس کرونا ادامه می دهد و با وجود تاریکی در این دوران، روشنایی در انتهای تونل را می بینیم. و به کشورهای دیگر از جمله ایتالیا، اسپانیا و بریتانیا کمک می کنیم.»

پرزیدنت ترامپ غروب سه شنبه۲۶ فروردین به وقت واشنگتن، در کنفرانس خبری تیم ویژه دولت برای مقابله با ویروس کرونا، با اعلام این خبر گفت که دستورالعمل توقف کمک های مالی آمریکا به سازمان بهداشت جهانی را به دلیل عملکرد ضعیف و سوءمدیریت این سازمان در قبال ویروس کرونا صادر کرده است.

او توضیح داد که سازمان بهداشت جهانی در آغاز این بحران هیچ گزارش معتبری در مورد شیوع ویروس در ووهان چین ارائه نکرد و به موقع واکنش نشان نداد.

پرزیدنت ترامپ به نمونه از اقدامات انتقاد برانگیز سازمان بهداشت جهانی در مورد شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و گفت که این سازمان اطلاعات چین در مورد شیوع ویروس را نیازمود و حتی منوعیتی برای سفر به چین اعلام نکرد.

او گفت که مردم آمریکا و دیگر نقاط دنیا به سازمان بهداشت جهانی اعتماد کردند در حالی که این مرگ ومیر گسترده و بحران اقتصادی ناشی از عملکرد ضعیف آنها در قبال کووید۱۹ است.

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین توضیح داد که دولت او به تحقیق در مورد سازمان بهداشت جهانی ادامه می دهد و در مورد حمایت از این سازمان در آینده تصمیم می‌گیرد.

سازمان بهداشت جهانی پیش از این نیز مورد انتقاد شدید پرزیدنت ترامپ و مقامات آمریکا قرار گرفته بود.

پرزیدنت ترامپ پیشتر گفته بود: «سازمان بهداشت جهانی واقعا اشتباه بزرگی کرد. [این سازمان] که بودجه اش عموما توسط ایالات متحده تامین می شود، به دلایلی بسیار چین‌محور است. ما این مساله را به دقت مد نظر قرار می دهیم. خوشبختانه من توصیه آن‌ها را مبنی بر بازگذاشتن مرزهایمان بر روی چین در همان آغاز رد کردم. چرا به ما چنین توصیه اشتباهی کردند؟»

اندرو کومو فرماندار ایالت نیویورک نیز در انتقاد از عملکرد این نهاد بین‌المللی در برابر شیوع بیماری کووید۱۹ گفته بود: «علائم هشداردهنده کجا بودند؟ چه کسی می‌بایست زنگ‌ها را به صدا در می‌آورد؟».

پرزیدنت ترامپ گفت که روز چهارشنبه یا پنجشنبه با تمام فرمانداران ایالت های آمریکا در مورد تغیر شرایط و باز کردن صحبت می‌کنم و به آنها اجازه می دهم که بعد از بررسی وضعیت ایالت خود برنامه باز کردن کسب و کارها و بازگشت به شرایط عادی را پیاده کنند. او اضافه کرد که بسیاری از ایالت های خیلی زودتر از اول ماه مه می توانند کسب و کار ها را باز کنند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین اعلام کرد که روز سه شنبه وزیر خزانه داری آمریکا و شرکت‌های هواپیمایی عمده این کشور برای یک برنامه حمایتی ۲۵ میلیارد دلاری به توافق رسیده است تا به آنها و کارکنانشان در بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا کمک شود.

پرزیدنت ترامپ گفت: «آمریکا به پیشرفت قابل ملاحظه در مقابل ویروس کرونا ادامه می دهد و با وجود تاریکی در این دوران، روشنایی در انتهای تونل را می بینیم و به کشورهای دیگر از جمله ایتالیا، اسپانیا و بریتانیا کمک می کنیم.»

او اضافه کرد که آمریکا امروز بیش از هر کشور دیگری تخت آی سی یو در اختیار دارد و ۱۶ هزار دستگاه تنفس مصنوعی در اختیار مراکز درمانی قرار گرفته که البته همه آنها را نیاز ندارند.